Նվիրումը` անմահություն... Արամ Բաբայան
2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ: Նրանցից է Արամ Բաբայանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արամ Մելսիկի Բաբայանը ծնվել է 1989թվականին, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում: Սովորել է գյուղի Իվան Աթայանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
«2007-2009թթ. պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցել է Հադրութի զորամասում: Այդ ընթացքում աչքի է ընկել իր ակտիվությամբ: Նա ամուսնացել և տեղափոխվել էր Բերձորի Լեռնահովիտ համայնք: Այստեղ զբաղվում էր անասնապահությամբ, իր ուժերով տուն էր կառուցել, ունի 2 անչափահաս երեխա: 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին նա Բերձորի զորամասից տեղափոխվել է Արա լեռ: Մասնակցել Վարանդա-Կարախամբալուի մարտերին, որից հետո տեղափոխվել է Գյումուշապտու տեղամասը, որտեղից էլ Ամարաս. հենց այստեղ էլ ընկել է հերոսի մահով` թշնամու անօդաչու սարքի հարվածից, հոկտեմբերի 19-ին: Հանգչում է Ստեփանակերտի զինվորական պանթեոնում», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հայրենիքի նվիրյալ Արամի քույրը` Թամարան:
Արամի այրին՝ Համեստ Մանուկյանն ասաց, որ ամուսինը մարդկային բարձր հատկանիշներով օժտված անձնավորություն էր, ով սեփական կյանքը չխնայեց հանուն հայրենիքի և ընտանիքի անվտանգության:
«Ամուսինս իր էությամբ դրական, բարի, կամեցող, լուսավոր ու վեհ անձնավորություն էր: Նա կենսուրախ ու հավասարակշռված էր թե՛ շրջապատում, թե՛ ընտանքիում», - ասել է մեր զրուցակիցը: Արամ Մելսիկի Բաբայանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով:

Devotion is immortality....Aram Babayan
Many Armenian devotees sacrificed their lives for the defense of the homeland during the 44-day war in Artsakh. Aram Babayan is one of them.
STEPANAKERT, MARCH 3, ARTSAKHPRESS: Aram Babayan was born in 1989 in the village of Avetaranots in the Askeran region of the Republic of Artsakh. He studied at the secondary school of the village. In 2007-2009 he performed his compulsory military service in Hadrut.
He got married and moved to the community of Berdzor’s Lernahovit. There he was engaged in cattle breeding; he built a house on his own. On September 27, 2020, he was transferred from the Berdzor military unit to Mount Ara.
He participated in the Varanda-Karakhambalu battles, after which he moved to the Gyumushaptu precinct and then to Amaras. He was shot dead by the enemy drone in Amaras on October 19. He is buried in the Stepanakert military pantheon, "Aram's sister Tamara told “Artsakhpress”.
Aram's widow, Hamest Manukyan, said that her husband was a person with high human qualities who did not spare his own life for the sake of the homeland and the security of the family.