Նվիրումը` անմահություն... Արամ Բաբայան
2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ: Նրանցից է Արամ Բաբայանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արամ Մելսիկի Բաբայանը ծնվել է 1989թվականին, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում: Սովորել է գյուղի Իվան Աթայանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
«2007-2009թթ. պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցել է Հադրութի զորամասում: Այդ ընթացքում աչքի է ընկել իր ակտիվությամբ: Նա ամուսնացել և տեղափոխվել էր Բերձորի Լեռնահովիտ համայնք: Այստեղ զբաղվում էր անասնապահությամբ, իր ուժերով տուն էր կառուցել, ունի 2 անչափահաս երեխա: 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին նա Բերձորի զորամասից տեղափոխվել է Արա լեռ: Մասնակցել Վարանդա-Կարախամբալուի մարտերին, որից հետո տեղափոխվել է Գյումուշապտու տեղամասը, որտեղից էլ Ամարաս. հենց այստեղ էլ ընկել է հերոսի մահով` թշնամու անօդաչու սարքի հարվածից, հոկտեմբերի 19-ին: Հանգչում է Ստեփանակերտի զինվորական պանթեոնում», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հայրենիքի նվիրյալ Արամի քույրը` Թամարան:
Արամի այրին՝ Համեստ Մանուկյանն ասաց, որ ամուսինը մարդկային բարձր հատկանիշներով օժտված անձնավորություն էր, ով սեփական կյանքը չխնայեց հանուն հայրենիքի և ընտանիքի անվտանգության:
«Ամուսինս իր էությամբ դրական, բարի, կամեցող, լուսավոր ու վեհ անձնավորություն էր: Նա կենսուրախ ու հավասարակշռված էր թե՛ շրջապատում, թե՛ ընտանքիում», - ասել է մեր զրուցակիցը: Արամ Մելսիկի Բաբայանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով:

Преданность - бессмертие... Арам Бабаян
В развязанной Азербайджаном в 2020 году захватнической войне многие преданные отдали свои жизни ради защиты Родины. Арам Бабаян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 марта, АРЦАХПРЕСС- Арам Мелсикович Бабаян родился в 1989 году в селе Аветараноц Аскеранского района Арцаха. Учился в Аветараноцской средней школе имени Ивана Атаяна.
«В 2007-2009 годах проходил военную службу в Гадрутской воинской части. В то время он выделялся своей активностью. Он женился и переехал в общину Лернаовит Бердзора. Здесь он занимался скотоводством, сам построил дом, имеет 2 несовершеннолетних детей. 27 сентября 2020 года был переведен из Бердзорской воинской части на гору Ара (Ара лер). Участвовал в боях Варанда-Карахамбалу, после чего перебрался в район Гюмушапту, оттуда в Амарас. Именно здесь герой погиб 19 октября в результате удара с дрона. Он покоится в Степанакертском воинском пантеоне», - сообщила корреспонденту "Арцахпресс"  сестра Арама Тамара.
Вдова Арама, Амест Манукян, рассказала, что ее муж был человеком высоких человеческих качеств, который не пожалел своей жизни ради защиты Родины и безопасности семьи.
«Мой муж был позитивным, добрым, светлым и благородным человеком. Он был веселым и уравновешенным как в окружении, так и в семье», — сказала наша собеседница. Арам Мелсикович Бабаян посмертно награжден медалью «За отвагу».