Մակրոնը Շոլցի, Ջոնսոնի եւ Զելենսկու հետ քննարկել է իրավիճակն Ուկրաինայում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի եւ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 5 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ինչպես ուրբաթ հայտնել են Ելիսեյան պալատում, Զելենսկին նրանց հետ քննարկել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաեւ բարձրացրել է Ուկրաինայում ատոմային օբյեկտների պաշտպանության հարցը, փոխանցում է News.am-ը։
Մասնավորապես, Մակրոնն անդրադարձել է ուրբաթ գիշեր Զապորոժիեի ատոմակայանում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների թեմային, ինչպես նաեւ իր զրուցակիցներին տեղեկացրել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի հետ հեռախոսազրույցի արդյունքների մասին, որը կայացել էր հինգշաբթի։ Ելիսեյան պալատի հայտարարության համաձայն՝ բոլոր զրուցակիցները «ողջունել են նախագահի առաջարկը՝ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել ՄԱԳԱՏԷ-ի առաջարկությունների կատարման ուղղությամբ՝ Ուկրաինայի հիմնական միջուկային օբյեկտների անվտանգության ապահովման համար»։
Շոլցի հետ առանձին Մակրոնը քննարկել է նաեւ մարտի 10-ին եւ 11-ին նախատեսված ԵՄ երկրների գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա Վերսալում։ Ելիսեյան պալատում նշել են, որ այդ հանդիպմանը Մակրոնը նախատեսում է քննարկել ուկրաինական վերջին իրադարձությունների հետեւանքներին եվրոպական երկրների ադապտացման հետ կապված հարցեր։ Զելենսկու հետ, միջուկային օբյեկտների անվտանգությունից բացի, Մակրոնը քննարկել է հումանիտար հարցեր եւ խոստացել, որ Փարիզն կամրապնդի աջակցությունն Ուկրաինային այդ ուղղությամբ։

Макрон обсудил с Шольцем, Джонсоном и Зеленским ситуацию на Украине
Президент Франции Эмманюэль Макрон провел телефонные переговоры с канцлером ФРГ Олафом Шольцем, премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном и президентом Украины Владимиром Зеленским. Как сообщили в пятницу в Елисейском дворце, он обсудил с ними ситуацию на Украине, а также поднял вопрос защиты атомных объектов на территории этой страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 марта, АРЦАХПРЕСС- Передает ТАСС.
В частности, Макрон затронул тему боевых действий на Запорожской атомной электростанции, произошедших в ночь на пятницу, а также сообщил собеседникам об итогах телефонного разговора с гендиректором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси, который также состоялся в четверг. Согласно заявлению Елисейского дворца, все собеседники «приветствовали предложение президента предпринять конкретные шаги по выполнению рекомендаций МАГАТЭ для обеспечения безопасности и сохранности основных ядерных объектов Украины».
Отдельно с Шольцем Макрон также обсудил намеченный на 10 и 11 марта саммит стран ЕС, который пройдет в Версале. В Елисейском дворце отметили, что на данной встрече Макрон планирует обсудить вопросы, связанные с адаптацией европейских стран к последствиям последних событий на Украине. С Зеленским, помимо безопасности ядерных объектов, Макрон обсудил проблемы гуманитарного характера и пообещал, что Париж усилит поддержку Украины на данном направлении.