Խմելու ջրի խնդիրը լուծվում է, բայց անելիքներ շատ կան. Բերդաշենի համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար
ԱՀ Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքի բնակչության զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է՝ անասնապահությունն ու հողագործությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բերդաշենի համայնքապետի պաշտոնակատար Արմեն Աբալյանը:
«Համայնքը խաղողի մեծ այգիներ ունի. բնակիչները մշակում են այդ այգիները, ստացված բերքից էլ գինի և օղի պատրաստում: Կատարվել է 588 հա աշնանացան։ Գյուղում շատ են անասնապահությամբ զբաղվողները. խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը գերակշռող է: Զարգացած է նաև թռչնաբուծությունը»,-ասել է Ա. Աբալյանը:
Նրա խոսքով՝ համայնքը 1233 բնակիչ ունի. նրանք ամուր կառչված են իրենց հայրենի հողին: «Պատերազմից հետո տեղահանված վեց ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ տասնվեց բնակչով: Ազատ բնակֆոնդում մոտ տասնհինգ տուն ունենք, որոնք սիրով կտրամադրենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին. նրանք ևս պետք է ապահովվեն բնակարաններով»,-նշել է նա:
Մեր զրուցակիցը նշեց` 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գյուղն ինտենսիվորեն հրետակոծվել է, ինչի արդյունքում մի շարք բնակելի տներ վնասներ են կրել:
Երկու տուն արդեն վերականգնվել է, ևս մեկ տան վերակառուցման աշխատանքներն առաջիկայում կմեկնարկեն: Մոտ տասը տան տանիք էլ փոխվել է:
«Համայնքում գործող համայքնապետարանի, ակումբի շենքերը գտնվում են վթարային վիճակում: Ունենք նորակառույց բուժկետ: Ներհամայնքային ճանապարհների մի մասը սալապատվել է, մյուս մասը ևս կսալապատվի: Խմելու ջրի խնդիր ունենք. ջուր ստանում ենք չորս օրը մեկ: Այս պահի դրությամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ նոր արտեզյան ջրհոր է կառուցվում. աշխատանքները կավարտվեն ընթացիկ տարվա մայիսին»,-ներկայացրել է համայնքապետի պաշտոնակատարը:
Ա. Աբալյանը խորը ցավով է խոսել 44-օրյա պատերազմի պատճառած անդառնալի կորուստների մասին՝ ասելով, որ այդ պատերազմում քսան բերդաշենցիներ անմահացել են հանուն Արցախի, հանուն հարազատ գյուղի պաշտպանության:

Berdashen ready to provide displaced compatriots with apartments. Head of Community
The population of the community of Berdashen of Artsakh’s Martuni region is mainly engaged in agriculture.
STEPANAKERT, MARCH 5, ARTSAKHPRESS: The head of Berdashen Armen Abalyan told "Artsakhpress".
"The community has big vineyards. The residents cultivate those gardens and make wine and vodka from the harvest. Poultry breeding is also developed in the community" said A. Abalyan.
The community has 1233 residents. After the war, six displaced families have settled in the village. We have about fifteen vacant houses in the housing stock, which we will gladly provide to our displaced compatriots,” he said.
“During the 44-day war the village was intensively being shelled, as a result of which a number of houses  have been damaged.
Two houses have already been restored, and the reconstruction of one house will start soon. The roofs of about ten houses have also been changed.
The buildings of the community hall and the club operating in the community are in an emergency condition. We have a newly built first-aid station. We have a problem with drinking water supply. At the moment, a new artesian well is being built with the funding of the Hayastan All-Armenian Fund. The work will be completed in May of this year, "said  the head of the community.
The head of the community noted that during the 44-Day Artsakh War 20 of the fellow-villagers sacrificed their lives for the defense of Homeland.