Խմելու ջրի խնդիրը լուծվում է, բայց անելիքներ շատ կան. Բերդաշենի համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար
ԱՀ Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքի բնակչության զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է՝ անասնապահությունն ու հողագործությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բերդաշենի համայնքապետի պաշտոնակատար Արմեն Աբալյանը:
«Համայնքը խաղողի մեծ այգիներ ունի. բնակիչները մշակում են այդ այգիները, ստացված բերքից էլ գինի և օղի պատրաստում: Կատարվել է 588 հա աշնանացան։ Գյուղում շատ են անասնապահությամբ զբաղվողները. խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը գերակշռող է: Զարգացած է նաև թռչնաբուծությունը»,-ասել է Ա. Աբալյանը:
Նրա խոսքով՝ համայնքը 1233 բնակիչ ունի. նրանք ամուր կառչված են իրենց հայրենի հողին: «Պատերազմից հետո տեղահանված վեց ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ տասնվեց բնակչով: Ազատ բնակֆոնդում մոտ տասնհինգ տուն ունենք, որոնք սիրով կտրամադրենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին. նրանք ևս պետք է ապահովվեն բնակարաններով»,-նշել է նա:
Մեր զրուցակիցը նշեց` 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գյուղն ինտենսիվորեն հրետակոծվել է, ինչի արդյունքում մի շարք բնակելի տներ վնասներ են կրել:
Երկու տուն արդեն վերականգնվել է, ևս մեկ տան վերակառուցման աշխատանքներն առաջիկայում կմեկնարկեն: Մոտ տասը տան տանիք էլ փոխվել է:
«Համայնքում գործող համայքնապետարանի, ակումբի շենքերը գտնվում են վթարային վիճակում: Ունենք նորակառույց բուժկետ: Ներհամայնքային ճանապարհների մի մասը սալապատվել է, մյուս մասը ևս կսալապատվի: Խմելու ջրի խնդիր ունենք. ջուր ստանում ենք չորս օրը մեկ: Այս պահի դրությամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ նոր արտեզյան ջրհոր է կառուցվում. աշխատանքները կավարտվեն ընթացիկ տարվա մայիսին»,-ներկայացրել է համայնքապետի պաշտոնակատարը:
Ա. Աբալյանը խորը ցավով է խոսել 44-օրյա պատերազմի պատճառած անդառնալի կորուստների մասին՝ ասելով, որ այդ պատերազմում քսան բերդաշենցիներ անմահացել են հանուն Արցախի, հանուն հարազատ գյուղի պաշտպանության:

Проблема с питьевой водой решается, но предстоит еще многое сделать: Исполняющий обязанности главы общины Бердашен
Основным занятием населения общины Бердашен Мартунинского района Арцаха является сельское хозяйство - скотоводство и земледелие.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 марта, АРЦАХПРЕСС-  Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил исполняющий обязанности главы общины Бердашен Армен Абалян.
«У общины есть большие виноградники. Жители возделывают эти сады и делают из урожая вино и водку. Осенний сев выполнен на 588 га. В селе много скотоводов. Поголовье крупного рогатого скота преобладает. Развито птицеводство», — сказал А. Абалян.
По его словам, в общине проживает 1233 человека- они крепко привязаны к своей родине. "После войны в селе поселились шесть семей вынужденных переселенцев- 16 жителей. В свободном жилищном фонде у нас около пятнадцати домов, которые мы с радостью предоставим нашим переселенцам. Они должны быть обеспечены квартирами", - отметил он.
Наш собеседник упомянул, что во время 44-дневной войны село подвергалось интенсивным артиллерийским обстрелам, в результате чего пострадал ряд жилых домов.
Два дома уже отреставрированы, скоро начнется реконструкция еще одного дома. Крыши около десяти домов также были заменены.
«Здания действующих в общине муниципалитета и клуба находятся в аварийном состоянии. У нас есть недавно построенный медпункт. Некоторые внутриобщинные дороги вымощены, другие также будут вымощены. У нас проблема с питьевой водой. Мы получаем воду каждые четыре дня. На данный момент на средства Всеармянского фонда «Айастан» строится новая артезианская скважина. Работы будут завершены в мае текущего года», — представил и.о. главы общины.
А. Абалян с глубокой скорбью говорил о невосполнимых потерях, нанесенных 44-дневной войной, говоря, что в этой войне двадцать бердашенцев были увековечены во имя Арцаха, во имя защиты родного села.