Ստեփանակերտում մեդիագրագիտության դասընթաց է կազմակերպվել
«Հեռանկար» հասարակական կազմակերպությունը մարտի 5-ին և 6-ին «Հզորանանք միասին» ծրագրի շրջանակներում Ստեփանակերտում կազմակերպել է «Մեդիագրագիտություն» և «Նախաձեռնողականություն» թեմաներով դասընթացներ, որոնք վարել են ՀՀ-ից ժամանած մասնագետներ:
Ստեփանակերտում մեդիագրագիտության  դասընթաց է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 7 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ դասընթացների ընթացքում մասնակիցները հասկացան մեդիայի ազդեցության կարևորությունը, ծանոթացան անվտանգային համակարգի վրա ազդող մեդիագործոններին, մանիպուլյացիայի բացահայտման առանձնահատկություններին, ինչպես նաև անդրադարձ եղավ Արցախում նախաձեռնություններ իրականացնելու անհրաժեշտությանը, երիտասարդների ռեսուրսներն ու հնարավորությունները գնահատելու, դրամաշնորհային ծրագիր մշակելու և իրականացնելու կարողությունների զարգացմանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէԲանախոս Նարեկ Թութխալյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ մեծ սիրով է ընդունել Արցախում դասընթաց անցկացնելու հրավերը՝ հաշվի առնելով առկա պահանջարկը: «Մեր կազմակերպությունն Արցախում երիտասարդական կենտրոններ հիմնելու և երիտասարդների հետ աշխատելու պլաններ ունի:
Ինձ համար հնարավորություն ստեղծվեց տեղում հասկանալու երիտասարդների կարիքները, որպեսզի մեր ապագա ծրագրերը ավելի թիրախային լինեն: Արցախցի երիտասարդներն ակտիվ են և մեծ հետաքրքրությամբ են ձեռք բերում նոր գիտելիքներ և հմտություններ, բայց հիմնական խնդիրը ռեսուրսների և հնարավորությունների պակասն է», - ասել է Ն. Թութխալյանը:
«Հեռանկար» ՀԿ-ի մարդկային ռեսուրների կառավարիչ Մարինե Հովագիմյանի խոսքով՝ կազմակերպությունը մինչև պատերազմը և պատերազմից հետո տարբեր ծրագրեր է իրականացնում երիտասարդության համար:
««Հզորանանք միասին» ծրագրի շրջանակներում անցկացված դասընթացների թեմաների ընտրությունը հարմարեցված է երիտասարդների հետաքրքրության շրջանակներին։ Ծրագրի նպատակն է Արցախի 60 երիտասարդների դարձնել մեդիագրագետ և խթանել փորձի փոխանակումը»,- ասել է Մ. Հովագիմյանը:

В Степанакерте организован курс медиаграмотности
5 и 6 марта в Степанакерте общественная организация «Перспектива» организовала курсы «Медиаграмотность» и «Инициатива» в рамках программы «Вместе станем сильнее», которые провели специалисты из Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в ходе тренингов участники осознали важность влияния СМИ, ознакомились с медийными факторами, влияющими на систему безопасности, особенностями выявления манипуляций, а также коснулись необходимости реализации инициатив в Арцахе, оценки имеющихся ресурсов и возможностей молодежи, развития и реализации потенциала для разработки грантовой программы.
Բնութագրությունը հասանալի չէОратор Нарек Тутхалян сообщил нам, что с удовольствием принял приглашение провести курс в Арцахе, учитывая нынешний спрос. «В планах нашей организации создание молодежных центров в Арцахе и работа с молодежью.
У меня была возможность понять потребности молодежи на местах, чтобы наши планы на будущее были более целенаправленными. Молодежь Арцаха активна, с большим интересом осваивает новые знания и навыки, но главная проблема заключается в нехватке ресурсов и возможностей», - сказал Н. Тутхалян.
По словам менеджера по персоналу общественной организации «Перспектива» Марине Овагимян, организация реализует различные программы для молодежи до войны и после войны.
«Выбор тем курсов, проводимых в рамках программы «Вместе станем сильнее», адаптирован к кругу интересов молодежи. Цель программы - сделать 60 молодых людей Арцаха медиаграмотными, способствовать обмену опытом», - сказала М. Овагимян.