Մաճկալաշենի դպրոցում ապրիլին կմեկնարկի «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը
ԱՀ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի դպրոցում հայրենասիրական վեհ գաղափարներով կրթվում ու դաստիարակվում է 57 աշակերտ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է դպրոցի տնօրեն Արինե Աբրահամյանը:
«Դպրոցի շենքը կառուցվել է 1967 թվականին: Այն կրում է Արցախյան ազատամարտի նվիրյալ, Մարտունու շրջանի գումարտակի հրամանատար Արմեն Մելքումյանի անունը: 2016 թվականին բարերարի կողմից շենքը վերանորոգվել է: Ճիշտ է, դասասենյակների պակաս ունենք, սակայն այդ հանգամանքը չի խանգարում, որպեսզի համակարգված և ըստ կարգի կազմակերպենք դասապրոցեսը»,-նշել է տնօրենը՝ հավելելով, որ դպրոցում իրենց գործին գիտակ 18 ուսուցիչ է դասավանդում:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ապրիլին դպրոցին կից նոր մասնաշենք կկառուցվի, որպեսզի և´ դասասենյակների խնդիրը լուծվի, և´ «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրի մեկնարկի հնարավորություն ստեղծվի, որին կմասնակցեն 1-9-րդ դասարանների աշակերտները:
«Կրթօջախում հաճախակի են կազմակերպվում տարբեր միջոցառումներ: Յուրաքանչյուր տոն օր այստեղ արժևորում ենք: Այսօր էլ Մարտի 8-ին նվիրված միջոցառում ենք կազմակերպել: Պատերազմներում անմահացած մեր համագյուղացիների հիշատակին նվիրված ցերեկույթներ ևս կազմակերպում ենք՝ արժևորելով նրանց սուրբ գործը: Պետք է նշեմ, որ շատ ամուր է դպրոց-բանակ կապը, ինչի շնորհիվ էլ աշակերտների մոտ ձևավորվում է հայրենասիրության բարձր գիտակցում։ Վերջերս սերտ համագործակցության համար Մարտունու 3-րդ պաշտպանականի կողմից դպրոցն արժանացել է պատվոգրի»,֊նշել է մեր զրուցակիցը։

В апреле в школе Мачкалашена запустят программу «Продленная школа»
В школе общины Мачкалашен Мартунинского района Арцаха воспитываются 57 учеников с благородными патриотическими идеями.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила директор школы Арине Абраамян.
«Здание школы было построено в 1967 году. Школа названа в честь Армена Мелкумяна, командира батальона Мартунинского района Арцахской освободительной войны. В 2016 году здание было отремонтировано благотворителем. Действительно, у нас нехватка классных комнат, однако это обстоятельство не мешает нам организовывать занятия систематически и упорядоченно», - отметила директор, добавив, что в школе работают 18 учителей, знающих свое дело.
По словам нашей собеседницы, при финансировании Благотворительного фонда "Туфенкян" в апреле рядом со школой будет построено новое здание, чтобы решить проблему классных комнат, создать возможность для запуска программы «Продленная школа», в котором примут участие учащиеся 1-9 классов.
«В школе часто устраиваются различные мероприятия. Мы ценим здесь каждый праздник. Сегодня мы организовали мероприятие, посвященное 8 Марта. Мы организуем мероприятия в память о наших односельчанах, погибших на войне, ценя их священный труд. Должна отметить, что связь школы с армией очень сильна, благодаря чему у учащихся формируется высокое чувство патриотизма. Недавно школа была награждена грамотой 3-го оборонительного района Мартуни за тесное сотрудничество», — отметила наша собеседница.