Ամեն ինչ արվում է Արցախում գազամատակարարումը վերականգնելու ուղղությամբ. Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանը չի փոխել իր մոտեցումները, չի վերանայել իր ծրագրերը և պարբերաբար դիմում և դիմելու է տարբեր սադրանքների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Արցախի հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի հատվածում հակառակորդի սանդրանքներին, ինչպես նաև այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է ադրբեջանական դիրքի մոտ վնասված մայրուղային գազատարի վերանորոգման աշխատանքներ սկսելուն:
«Որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում: Ադրբեջանը մնացել է նույնը, նպատակները` ևս: Մենք պետք է պատրաստ լինենք այդ ամենին և ասեմ ձեզ՝ պատրաստ ենք»,-վստահեցրեց Բաբայանը:
Խոսելով Արցախի ամբողջ տարածքում մարտի 8-ից գազամատակարարման բացակայության և ադրբեջանական դիրքի մոտ վնասված մայրուղային գազատարի վերանորոգման աշխատանքների մասին՝ Արցախի արտգործնախարարն ասաց, որ ամեն ինչ արվում է՝ գազամատակարարումը վերականգնելու ուղղությամբ:
«Արցախը դեռևս շարունակում է մնալ առանց գազամատակարարման»,-հավելեց նա:
«Արցախգազ» ընկերությունը հայտնել էր, որ մարտի 8-ի ժամը ՝ 01:00-ին տեղի է ունեցած վթարի հետևանքով վնասվել է  մայրուղային գազատարը։ Ավելի ուշ Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ  Ադրբեջանը խոչընդոտում է ադրբեջանական դիրքի մոտ վնասված մայրուղային գազատարի վերանորոգման աշխատանքներ սկսելուն: «Այս գիշեր վնասվել է ՀՀ-ից Արցախ եկող գազատարը: Դեպքը տեղի է ունեցել ադրբեջանական դիրքի մոտ: Այս պահին ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է վերանորոգման աշխատանքներ սկսելուն։ Ռուսական խաղաղապահ առաքելության միջնորդությամբ բանակցություններ են ընթանում վաղը աշխատանքները սկսելու համար: Հետագա ընթացքի մասին պարբերաբար կտեղեկացնենք»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ:
Պաշտպանության բանակն էլ հայտնել է, որ մարտի 8-ին ժամը 23։00-ի սահմաններում Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի հատվածում հակառակորդը հերթական անգամ խախտել է հրադադարը` 60 մմ տրամաչափի ականանետից 3 հատ ական արձակելով գյուղի ուղղությամբ։

Все делается для восстановления газоснабжения Арцаха: Давид Бабаян
Азербайджан не изменил свою политику, не пересмотрел свои планы и периодически прибегает к различным провокациям.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с «Арменпресс» говорил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, коснувшись провокаций противника в направлении села Храморт Аскеранского района Республики Арцах, а также того, что Азербайджан препятствует началу ремонта поврежденного участка газопровода вблизи азербайджанских позиций.
«Ничего экстраординарного не происходит. Азербайджан остается прежним, цели те же. Мы должны быть готовы ко всему этому, и я вам скажу, мы готовы», - заверил Бабаян.
Говоря об отсутствии газоснабжения на всей территории Арцаха с 8 марта и ремонтных работах поврежденного газопровода вблизи азербайджанских позиций, глава МИД Арцаха сказал, что делается все для восстановления газоснабжения.
«Арцах до сих пор без газа», - заключил он.
В марте компания «Арцахгаз» сообщила, что в результате аварии, произошедшей 8 марта в 01:00, был поврежден магистральный газопровод. Позже Министерство территориального управления и инфраструктуры Арцаха распространило заявление, в котором говорится, что Азербайджан препятствует началу ремонтных работ на поврежденном участке магистрального газопровода вблизи азербайджанской позиции. «Сегодня ночью был поврежден газопровод из Армении в Арцах. Это случилось вблизи азербайджанских позиций. На данный момент при посредничестве российской миротворческой миссии ведутся переговоры о начале ремонтных работ. Азербайджанская сторона препятствует их началу. О дальнейшем мы будем регулярно информировать», - говорится в сообщении.
8 марта около 23:00 противник в очередной раз нарушил режим прекращения огня в направлении села Храморт Аскеранского района Республики Арцах, выпустив из миномета три снаряда калибра 60 мм.