Արցախում գազատարի վերականգնման աշխատանքները կմեկնարկեն տարածքի ականազերծումից հետո
Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության սակրավորները մարտի 9-ի առավոտից սկսել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շուշի-Լիսագոր-Բերձոր հատվածում վթարված գազատարի տարածքում ականազերծման աշխատանքները, որից հետո կմեկնարկեն գազատարի վերականգնման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ԱԻ պետական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը:
«Ռուս խաղաղապահների հետ բանակցությունները, կարծես, արդյունք են տվել, և հիմա սակրավորները դեպքի վայրում են՝ ականազերծման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ աշխատանքներից հետո նոր կմեկնարկեն վերականգնողական աշխատանքները:
«Արցախգազ» ընկերությունը հայտնել էր, որ մարտի 8-ի ժամը ՝ 01:00-ին տեղի է ունեցած վթարի հետևանքով վնասվել է  մայրուղային գազատարը։ Ավելի ուշ Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ  Ադրբեջանը խոչընդոտում է ադրբեջանական դիրքի մոտ վնասված մայրուղային գազատարի վերանորոգման աշխատանքներ սկսելուն: «Այս գիշեր վնասվել է ՀՀ-ից Արցախ եկող գազատարը: Դեպքը տեղի է ունեցել ադրբեջանական դիրքի մոտ: Այս պահին ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է վերանորոգման աշխատանքներ սկսելուն։ Ռուսական խաղաղապահ առաքելության միջնորդությամբ բանակցություններ են ընթանում վաղը աշխատանքները սկսելու համար: Հետագա ընթացքի մասին պարբերաբար կտեղեկացնենք»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ:

Bomb squads are de-mining the area of the damaged pipeline in Artsakh in order for repair works to start, Artsakh authorities said.
Artsakh gas pipeline repair works to start after demining
STEPANAKERT, MARCH 9, ARTSAKHPRESS: The sappers of the State Service of Emergency Situations of the Artsakh Ministry of Interior launched the demining work in the morning of March 9 in the area of the damaged pipeline in the Azerbaijani-controlled Shushi-Lisagor-Berdzor section, the Head of the Information Department of the State Service of Emergency Situations Hunan Tadevosyan told ARMENPRESS.
“It seems that the negotiations with the Russian peacekeepers gave results and now the deminers are on site to carry out the demining work,” Tadevosyan added.
He said the repair of the pipeline will start only after the demining is completed.
The main pipeline supplying natural gas from Armenia to Artsakh was damaged due to a malfunction at 01:00, March 8. The damaged section is near an Azerbaijani military position. The Azerbaijani military was obstructing repair works and negotiations in mediation of the Russian peacekeepers were underway.