Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում մեկնարկել է «Բաց դռների օր» ծրագիրը
Այսօր՝ մարտի 9-ին, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում մեկնարկել է «Բաց դռների օր» ծրագիրը, որի շրջանակում մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցների 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտները ծանոթացել են բուհի գործունեությանը: Ծրագրի առաջին օրը բուհ էին այցելել Ստեփանակերտի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան համար 3 ռուսական թեքմամբ դպրոցի և համար 8 ավագ դպրոցի աշակերտները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բուհի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանը նախ ողջունել է ներկաներին, ներկայացրել կրթօջախի գործունեությունը և նշել, որ բուհի նպատակն է գիտելիքներով զինել իր ուսանողներին:
Բնութագրությունը հասանալի չէՄեզ հետ զրույցում բուհի պրոռեկտոր Ալիսա Բաղդասարյանն ասել է, որ Արցախում նմանատիպ ծրագրերի կարիքն, անշուշտ, կա:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Այդ մշակույթը մեզ մոտ դեռևս չի ձեւավորվել, այնինչ, համալսարան-դպրոց կապը հենց նման միջոցառումներն են ամրապնդում, որովհետև աշակերտը տեղյակ չէ, թե համալսարաններում ինչ գործունեություն է ծավալվում։ Այդ պատճառով արժե, որ նման հանդիպումներ լինեն, և աշակերտները կարողանան ճիշտ կողմնորոշվել, որովհետև մասնագիտություն ընտրելը, իսկապես, դժվար գործ է»,-նշել է Ա. Բաղդասարյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէՍտեփանակերտի Ա. Գրիբոյեդովի անվան համար 3 ռուսական թեքմամբ դպրոցի փոխտնօրեն Յուլյա Ալեքսանյանը մեզ հետ զրույցում բարձր է գնահատել բուհի կողմից կազմակերպված նախաձեռնությունը՝ յուրահատուկ և առանձնահատուկ համարելով բոլոր միջոցառումները:

В Университете имени Месропа Маштоца стартовала программа «День открытых дверей»
Сегодня, 9 марта, в Степанакертском университете имени Месропа Маштоца стартовала программа «День открытых дверей», в рамках которой с деятельностью вуза ознакомились учащиеся 11-12 классов общеобразовательных школ столицы. В первый день программы университет посетили учащиеся школы №3 имени Александра Грибоедова с русским уклоном и средней школы №8 Степанакерта.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", ректор университета Донара Габриелян в первую очередь поприветствовала присутствующих, представила деятельность школы, отметив, что цель университета - вооружить своих студентов знаниями.
В беседе с нами проректор университета Алиса Багдасарян сказала, что в Арцахе есть потребность в таких программах.
«Эта культура еще не сформирована в нашей стране, а связь вуз-школа такими мероприятиями укрепляется, потому что учащиеся не в курсе, какая деятельность проводится в вузах. Именно поэтому стоит проводить такие встречи, чтобы учащиеся могли правильно сориентироваться, ведь выбор профессии — это действительно сложная задача», — отметила А. Багдасарян.
В беседе с нами Юлия Алексанян, завуч школы № 3 имени Грибоедова с русским уклоном, высоко оценила организованную университетом инициативу, посчитав все мероприятия особенными и важными.