Ի՞նչ իրավիճակ է Խրամորթում. վարչակազմի ղեկավարը մանրամասներ է հայտնում
Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքում անցած գիշեր իրավիճակը լարված է եղել։ Թշնամին ականանետերից և հրաձգային տարբեր տեսակի զենքերից պարբերաբար գնդակոծել է գյուղի հարակից դաշտերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Ասկերանի շրջվարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանը:
«Այս պահի դրությամբ իրավիճակը կայուն է, կրակոցներ չկան»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը:
Անդրադառնալով տելեգրամյան որոշ ալիքների կողմից տարածված տեղեկատվությանը, որ թշնամին Խրամորթի ուղղությամբ ռազմական ուժեր է կուտակել, Ասկերանի վարչակազմի ղեկավարը նշեց` «Որոշ շարժեր նկատվել են առաջնագծում, բայց էական կուտակումներ այս պահի դրությամբ տեսանելի չեն: Պաշտպանության բանակը, բնականաբար, հետևում է օպերատիվ իրավիճակին, ձեռք է առնում նախազգուշական միջոցներ և, ըստ կարիքի, ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կտա պաշտպանության նախարարությունը»:
«Ինչ վերաբերում է տարհանման մասին լուրերին, ապա կազմակերպված տարհանում չի իրականացվել, այդ մասին լուրերը սխալ են: Այո, որոշ ընտանիքներ սեփական նախաձեռնությամբ իրենց երեխաներին գյուղից ժամանակավոր դուրս են տարել, բայց բնակիչներն այս պահին իրենց տներում են, գյուղը շարունակում է ապրել»,- ասել է մեր զրուցակիցը և ավելացրել, որ Խրամորթի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար իրականացվել են լրացուցիչ աշխատանքներ, այդ թվում` ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից, և գործադրվում են բոլոր ջանքերը խնդրին խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծում տալու համար:

Какова обстановка в селе Храморт? Глава администрации приводит подробности
Прошлой ночью в селе Храморт Аскеранского района обстановка была напряженной. Враг регулярно обстреливал прилегающие к селу поля из гранатометов и различных видов огнестрельного оружия.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с "Арцахпресс" заявил глава администрации Аскеранского района Гамлет Апресян.
«На данный момент обстановка спокойная», — подчеркнул наш собеседник.
Ссылаясь на распространенную некоторыми телеграмм-каналами информацию о том, что враг скопил войска в направлении Храморта, глава администрации Аскерана сказал: «На передовой наблюдаются некоторые движения, но значительных скоплений на данный момент не наблюдаем. Армия обороны, конечно же, отслеживает оперативную ситуацию, принимает меры предосторожности, и Минобороны предоставит более подробную информацию по мере необходимости».
«Что касается слухов об эвакуации, то никакой организованной эвакуации не проводилось, новости об этом неверны. Да, некоторые семьи временно эвакуировали своих детей из села по собственной инициативе, но жители в настоящее время находятся в своих домах, село продолжает жить», — сказал наш собеседник, добавив, что проведена дополнительная работа по обеспечению безопасности жителей Храморта, в том числе российскими миротворческими силами. Прилагаются все усилия для решения вопроса мирным путем.