Նվիրումը` անմահություն... Արտյոմ Ավագյան
2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց մատաղ կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանցից է հետախույզ֊գնդացրորդ Արտյոմ Ավագյանը: Արտյոմ Արեգի Ավագյանը ծնվել է 1996 թ. ապրիլի 5-ին, Ստեփանակերտ քաղաքում։
2014թ. պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության է անցել Վարանդայում։ Զորացրվել է 2016թվականին՝ ավագ սերժանտի կոչումով:
Ծառայության ընթացքում իրեն լավագույնս դերսևորելու և խիզախության համար արժանացել է պարգևների և շնորհակալագրերի։ Մասնակցել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմին։
«2020թ. սեպտեմբերի 27-ին որդիս կամավոր մեկնել է դիրքեր՝ մասնակցելու Վարանդայում ընթացող մարտերին։ Հրամանատարների խոսքով՝ Արտյոմս անվախ էր ու քաջ. պատերազմում մարտնչել է անձնվեր ու խիզախաբար, իր կյանքի գնով կյանքեր փրկել: Նահատակվել է հանուն հայրենիքի՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 3-ին։ Որդիս սիրտս կիսեց երկու մասի՝ ներկա ու ապագա։ Ներկա, որտեղ ամեն ինչ հիշեցնում է նրա հավերժ երիտասարդ ու կիսատ մնացած կյանքը, իսկ ապագան իմ ու Արտյոմիս միությունն է երկնային կյանքում։ Որդիս ծով համեստությամբ, հանդուրժող, իսկական հայ տղամարդուն բնորոշ հատկություններով էր օժտված», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հայրենիքի նվիրյալ Արտյոմի մայրը` Ռոզա Ավագյանը:
Վաշտի հրամանատար Միքայել Ավանեսովը հպարտ է, որ ունեցել է նրա նման զինվոր, ով իսկական հայ մարտիկ էր:
«Արտյոմը շատ գրագետ, բանիմաց տղա էր. միշտ զգոն էր և իր առջև դրված խնդիրը կատարում էր հնարավորինս անթերի: Իր սուրբ առաքելությանը վերաբերում էր ամենայն պատասխանատվությամբ, զինակիցներին էլ հորդորում նույնն անել ու պատրաստ սպասում էր թշնամուն հետ մղելու պատասխանատու գործին», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Արտյոմ Արեգի Ավագյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» և «Արիության համար» մեդալներով:

Преданность - бессмертие... Артем Авагян
В развязанной Азербайджаном в 2020 году захватнической войне многие преданные отдали свои жизни ради защиты Родины.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 марта, АРЦАХПРЕСС- Один из них — Артем Авагян. Артем Арегович Авагян родился 5 апреля 1996 года в городе Степанакерт.
В 2014 году поступил на срочную военную службу в Варанде. Демобилизовался в 2016 году в звании старшего сержанта.
Награжден наградами и благодарственными письмами за мужество и героизм, проявленные при исполнении воинского долга. Принимал участие в Четырехдневной  апрельской войне.
«27 сентября 2020 года мой сын добровольно выехал на фронт для участия в боях в Варанде. По словам командиров, мой Артем был бесстрашным и смелым. Он самоотверженно сражался на войне и храбро спасал жизни ценой собственной жизни. Погиб ради защиты Родины 3 октября 2020 года. Мой сын разделил мое сердце на две части, настоящее и будущее. Настоящее, где все напоминает мне о его вечно юной и незавершенной жизни, а будущее – это союз меня и моего Артема в небесной жизни. Мой сын был наделен морем скромности, толерантности, качеств настоящего армянского мужчины», - сказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Роза Авагян, мать преданного родине Артема.
Командир взвода Микаел Аванесов гордится тем, что у него был такой солдат, настоящий армянский боец.
«Артём был очень грамотным, знающим парнем. Он всегда был бдителен, максимально безупречно выполнял поставленную перед ним задачу. Он со всей ответственностью относился к своей священной миссии, призывал к тому же своих соратников и был готов взять на себя ответственную задачу по оттеснению врага», — отметила наша собеседница.