Նվիրումը՝ անմահություն… Հաբեթ Պետրոսյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հանուն հայրենիքի փրկության անմահացան բազում հայորդիներ։ Նրանցից է հետախույզ-հրամանատար Հաբեթ Պետրոսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հաբեթ Վրեժի Պետրոսյանը ծնվել է 1965 թվականի նոյեմբերի 17-ին, ՀՀ քաղաք Երևանում։ Սովորել է Նար-Դոսի անվան համար 14 դպրոցում, որից հետո ծառայել է Լեհաստանում։ Եղել է ԵԿՄ անդամ, ազատամարտիկ։ 1994 թվականի պատերազմի ժամանակ հատուկ ջոկատային «Штурмавые волки» խմբով գրոհել և ազատագրել են Մատաղիս, Տոնաշեն և Թալիշ գյուղերը։ Այդտեղ էլ վիրավորվել է, բայց չի նահանջել։ Գործած սխրանքների համար նա պարգևատրվել է «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալով։ 2016 թվականին մասնակցել է Քառօրյա պատերազմին։ Իր հերոսությունների համար ԱՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Արիություն» մեդալով։ Այնուհետև ՀՀ նախագահի հրամանագրով՝ «Մարտական ծառայություն» մեդալով։ 2020թ-ի 44 օրյա պատերազմի ժամանակ հերոսը կրկին զենք է վերցրել ու մեկնել ճակատ։ Թշնամու դեմ պայքար է մղել Ջրականում։
«Պատերազմի ընթացքում Հաբեթն իր 50 հոգանոց ջոկատին փրկել է շրջափակումից։ Նա ոչ մի վայրկյան չի երկմտել, չի հապաղել, միշտ զգոն է եղել։ Մինչև իր կյանքի վերջին շունչը սովորեցնում էր, թե ինչպես պետք է կռվել թշնամու դեմ։ Նվիրված ու հոգատար էր ամուսինս։ Նա կարեկից, թև ու թիկունք էր ամենքին»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հպարտորեն պատմել է Հաբեթի կինը՝ Մարինեն։
Հաբեթ Վրեժի Պետրոսյանն անմահացավ 2020թ- ի հոկտեմբերի 8ին` Ջրականում։
ՀՀ նախագահի հրամանագրով հերոսը հետմահու պարգևատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» բարձրագույն մեդալով։

Преданность - бессмертие... Абет Петросян
Многие преданные нации погибли во время 44-дневной Арцахской войны за спасение Родины. Один из них — командир разведки Абет Петросян.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 марта, АРЦАХПРЕСС- Абет Врежович Петросян родился 17 ноября 1965 года в городе Ереване, РА. Учился в школе №14 имени Нар-Доса, после чего служил в Польше. Он был членом Союза добровольцев «Еркрапа», борцом за свободу. Во время войны 1994 года села Матагис, Тонашен и Талиш были атакованы и освобождены отрядом специального назначения «Штурмавые волки». Там он тоже был ранен, но не отступил. За свой героический подвиг он был награжден медалью «Маршал Баграмян». В 2016 году участвовал в Четырёхдневной войне. За проявленный героизм указом президента Республики Арцах награжден медалью «За отвагу». Затем указом президента РА медалью «За боевые заслуги». Во время 44-дневной войны 2020 года герой снова взялся за оружие и ушел на фронт. Он сражался с врагом в Джракане.
«Во время войны Абет спас от блокады свой отряд из 50 человек. Он не колебался ни секунды, он всегда был начеку. До последнего вздоха своей жизни он учил, как бороться с врагом. Мой муж был преданным и заботливым. Он был сострадателен, поддерживал всех», - с гордостью рассказала в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" жена Абета Марине.
Абет Врежович Петросян увековечен 8 октября 2020 года в Джаракане.
Указом президента Республики Армения герой посмертно награжден орденом «За заслуги перед Отечеством».