«Թաղավարդն աշխարհի ամենալավ բնակավայրն է, որովհետև մերն է». Սահմանապահ համայնքն՝ այսօր (լուսանկարներ)
Վերջին օրերին ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքի ուղղությամբ տարածքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից բարձրախոսներով գյուղը լքելու սպառնալիքներ էին հնչում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 11 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այսօր՝ մարտի 14-ին, «Արցախպրես»-ի թղթակիցը այցելել է Թաղավարդ համայնք, զրուցել բնակիչների հետ ու ծանոթացել գյուղում տիրող տրամադրություններին:
Համայնքի ղեկավար Օլեգ Հարությունյանի խոսքով՝ մարտի 12-ից մինչ օրս հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը չի խախտել:
«Թշնամին իր դիրքերից կրակ է բացում բնակչության շրջանում խուճապ առաջացնելու համար, ինչպես նաև գյուղը լքելու կոչեր է անում: Սակայն այս ամենը բնակիչների համար դարձել է սովորական, և նրանց շրջանում խուճապ չկա: Շատ հաճախ նամազ են միացնում, փորձում լսելի դարձնել նաև մեզ: Երբեմն խոչընդոտում են մեր կողմից կատարվող գյուղատնտեսական աշխատանքներին, սակայն մենք շարունակում ենք մեր գործը. արտերի սնուցումն արդեն ավարտել ենք, եղանակային պայմանների բարելավումից անմիջապես հետո կանցնենք մեր հիմնական աշխատանքների իրականացմանը»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Համայնքի ավագանու անդամ Ռուդիկ Բադասյանը մեզ հետ զրույցում փաստեց՝ գյուղացիերի համար հակառակորդի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողությունները գնալով սովորական են դառնում:
«Բնակչության շրջանում որևէ խուճապ չկա: Միայն թե գյուղատնտեսական աշատանքներ իրականացնելու ժամանակ նրանք կրակում են: Բայց ուրախալին այն է մեզ համար, որ այսօր ռուս խաղաղապահները բարձրախոսով երեք լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն և թուրքերեն, հնչեցրել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կայացած եռակողմ համաձայնագրի կետերը՝ հիշեցնելով հակառակորդին, որ հրադադար է, և ռազմական բոլոր տեսակի գործողությունները բացառվում են»,-նշել է Ռ. Բադասյանը:
Համայնքի 75-ամյա բնակչուհի տիկին Սիլվայի խոսքով՝ Թաղավարդն աշխարհի ամենալավ բնակավայրն է, որովհետև իրենցն է։
«Ուրիշ գնալու տեղ չունեմ, ինչ ունեմ, գյուղում է: Չորս թոռներիս հետ միասին ապրում ու արարում ենք այստեղ, զբաղում ենք անասնապահությամբ ու թռչնաբուծությամբ, թշնամու կողմից հնչեցվող սպառնալիքներն էլ արհամարհում ենք»,-վստահեցրել է տիկին Սիլվան:

«Тагавард — лучшее место в мире, потому что оно наше»: Приграничное село сегодня (фото)
В последние дни с азербайджанских позиций, расположенных в направлении общины Тагавард Мартунинского района Арцаха через громкоговорители звучали требования покинуть село.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 марта, АРЦАХПРЕСС- Сегодня, 14 марта, корреспондент "Арцахпресс" посетил общину Тагавард, пообщался с жителями и ознакомился с настроениями в селе.
По словам главы общины Олега Арутюняна, с 12 марта противник не нарушал режим прекращения огня.
«Враг ведет огонь со своих позиций с целью вызвать панику среди населения, а также призывает их покинуть село. Однако все это стало привычным для жителей, паники среди них нет. Иногда они мешают нашей сельскохозяйственной работе, но мы продолжаем свою работу. Мы уже закончили подкормку полей и сразу же после улучшения погодных условий приступим к проведению основных работ», — представил глава общины.
Член Совета старейшин Рудик Бадасян рассказал нам, что провокационные действия противника становятся все более привычными для жителей села.
«Паники среди населения нет. Но они стреляют только при выполнении сельскохозяйственных работ. Отрадно, что сегодня российские миротворцы через громкоговорители озвучили пункты трехсторонней договоренности, достигнутой 9 ноября 2020 года, на трех языках: армянском, русском и турецком, напомнив противнику, что есть режим прекращения огня, и исключаются все боевые действия», - отметил Р. Бадасян.
По словам г-жи Сильвы, 75-летней жительницы общины, Тагавард — лучшее поселение в мире, потому что оно принадлежит им.
«Мне больше некуда идти, все что у меня есть- находится в деревне. Я живу и творю здесь со своими четырьмя внуками, мы занимаемся животноводством и птицеводством, и мы игнорируем угрозы со стороны врага», - заверила госпожа Сильва.