Նվիրումը՝ անմահություն…Մասիս Սարգսյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի պաշտպանության քաջի մահով ընկան ազգի բազմաթիվ նվիրյալներ։ Նրանցից է Մասիս Սարգսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 15 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մասիս Արկադիի Սարգսյանը ծնվել է 1981թվականի հունիսի 27-ին, ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Կիչան գյուղում։ 1987թ. ընդունվել է տեղի դպրոցը և ավարտել այն 1997թ.։ 1998թ. նոյեմբերի 10-ին զորակոչվել է ՊԲ N զորամաս՝ որպես ավագ հրաձիգ։ 2000թ. զորացրվել է և 2003 թվականին նորից համալրել հայոց բանակի շարքերը, պարգևատրվել մի շարք պատվոգրերով, հուշամեդալներով, արժեքավոր նվերներով։
«2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի առաջին օրվանից Մասիսը առաջնագծում էր։ Իր մարտական ընկերոջ՝ ՀԽԴ նորանշանակ հրամանատար Աշոտ Աբրահամյանի նահատակվելուց հետո հրամանատարության կողմից անհապաղ ներկայացվել և նշանակվել է այդ պաշտոնում՝ ստանալով լեյտենանտի զինվորական կոչում։ Մասիսը գերազանցել էր ինքն իրեն։ Նա խիզախաբար, աներկյուղ, տրվել էր հայրենիքի պաշտպանության գործին։ Անձնվիրաբար մասնակցել Մատաղիսի պաշտպանության համար մղվող մարտերին։ Իր կյանքի քսան տարիները նվիրել է հայրենիքին։ Որդին՝ Արկադին և աղջիկը՝ Միլենան, մինչև օրս սպասում են իրենց հոր զանգին»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հպարտորեն պատմել է հերոսի կինը՝ Նատալյան։ Մասիս Սարգսյանն անմահացել է հոկտեմբերի 26-ին, Մատաղիսի պաշտպանության ժամանակ։

Преданность - бессмертие... Масис Саргсян
В ходе 44-дневной войны в Арцахе многие подвижники народа погибли ради защиты Родины. Масис Саргсян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- Масис Аркадьевич Саргсян родился 27 июня 1981 года в селе Кичан Мартакертского района Арцаха. Он поступил в местную школу в 1987 году и окончил ее в 1997 году. 10 ноября 1998 года был призван в N-ю воинскую часть Армии обороны старшим стрелком. В 2000 году демобилизовался, в 2003 году вновь влился в ряды армянской армии, награжден рядом грамот, памятными медалями и ценными подарками.
«С первого дня войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, Масис был на передовой. Сразу же после гибели своего боевого товарища, новоназначенного командующего Ашота Абрамяна, он был выдвинут командованием и назначен на эту должность, получив воинское звание лейтенанта. Масис превзошел самого себя. Он мужественно и бесстрашно посвятил себя защите Родины. Самоотверженно участвовал в боях за защиту Матагиса. Двадцать лет своей жизни он посвятил Родине. Сын Аркадий и дочь Милена все еще ждут звонка отца», - с гордостью рассказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" жена героя Наталья. Масис Саргсян погиб 26 октября при обороне Матагиса.