2020թ. նոյեմբերի 9-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից արցախցիների նկատմամբ կատարվել է ավելի քան 90 հանցագործություն. Գուրգեն Ներսիսյան
2020թ. նոյեմբերի 9-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից արցախցիների նկատմամբ կատարվել է ավելի քան 90 հանցագործություն, հարուցվել են 60-ից ավելի քրեական վարույթներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դրանք հիմնականում մարդու, սեփականության, հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններ են, որոնք իրականում մեկ ամբողջությամբ հետապնդում են միասնական նպատակ՝ Արցախի հայաթափում, տարբեր գործընթացներում ճնշումն ու բռնությունը` որպես հարկադրանքի միջոց ցուցադրում:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Արցախի գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը՝ անդրադառնալով արցախահայությանն ուղղված ադրբեջանական ագրեսիային ու հանցագործություններին:
«Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջանների սահմանային համայնքների բնակիչները ստիպված դադարեցրել են գյուղատնտեսական աշխատանքներն այն վայրերում, որոնք գտնվում են դրանց հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերի կամ հենակետերի դիտարկման տիրույթում, քանի որ աշխատանքների ընթացքում հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվում օդ, աշխատողների և գյուղատնտեսական տեխնիկայի, այգիների ու վարելահողերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմի քարոզչական, ռազմական, հոգեբանական ու տնտեսական բնույթի սպառնալիքներն ու ահաբեկչական դրսևորումները մշտապես ուղեկցել են արցախահայությանը, տեղ գտել ադրբեջանական կողմի համակարգված գործողություններում՝ 2020թ. նոյեմբեր ամսից սկսած: Շփման գծի տարբեր հատվածներում հրաձգային զինատեսակներից համայնքների ուղղությամբ թիրախավորված և ազատ կրակոցներ արձակելու, գիշերային ժամերին լուսարձակներով համայնքի բնակիչների տները լուսավորելու, գյուղատնտեսական աշխատանքների կատարմանը խոչընդոտելու սովորական դարձած ամենօրյա դեպքերին վերջին օրերին գումարվել է քարոզչական բնույթի ահաբեկչությունը: Մի շարք՝ ներկայումս սահմանային համարվող համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական մարտական դիրքերից միացվել են տրանսպորտային միջոցի վրա տեղադրված շարժական բարձրախոսներ, որոնցով հայտարարվել են գյուղի բնակիչներին ուղղված տեքստեր՝ «գյուղը լքելու, ադրբեջանական օրենքներին ենթարկվելու, պահանջը չկատարելու դեպքում ուժ կիրառելու» բովանդակությամբ, ինչպես նաև հնչեցվել են կրոնական կամ ծիսական բնույթի երգեր: Եթե նախկինում հակառակորդը կրակում էր հիմնականում մանր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ապա 2022թ. մարտի 7-ից սկսած՝ ադրբեջանական կողմը ահաբեկչական գործողություններին հավելել է բարձր տրամաչափի զինատեսակի կիրառումը: 2022թ. մարտի 8-ին Շուշիի շրջանի հատվածում` Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, անհայտ հանգամանքներում պայթել է Հայաստանից Արցախ մատակարարվող գազի միակ խողովակը: Ադրբեջանական կողմը չի թույլատրել «Արցախգազ» ՓԲ ընկերության մասնագետների և արցախյան իրավապահների մուտքը վթարի վայր և արգելել է վթարավերականգնողական աշխատանքների կատարումը, որի պատճառով Արցախի ողջ տարածքը զրկվել է բնական գազից», - նշել է Գ. Ներսիսյանը:
Արցախի գլխավոր դատախազի խոսքով՝ վերը թվարկված դեպքերի առնչությամբ հարուցվել են քրեական վարույթներ, հետաքննության և նախաքննության մարմինների կողմից կատարվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ, ամրագրվում են հանցագործությունների նյութական հետքերն ու հետևանքները:

С 9 ноября 2020 года Азербайджан совершил более 90 преступлений против народа Арцаха: Гурген Нерсисян
С 9 ноября 2020 года Азербайджаном совершено более 90 преступлений против народа Арцаха, возбуждено более 60 уголовных дел.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- В основном это преступления против личности, собственности и общественной безопасности, которые на самом деле преследуют общую цель – выселение армян из Арцаха, применение давления и насилия в различных процессах как средства принуждения.
Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня на пресс-конференции заявил генеральный прокурор Арцаха Гурген Нерсисян, коснувшись азербайджанской агрессии и преступлений против армян Арцаха.
«Жители приграничных населенных пунктов Мартакертского, Мартунинского и Аскеранского районов вынуждены приостановить сельскохозяйственные работы в районах, прилегающих к азербайджанским военным позициям или базам, поскольку стреляют в воздух, по рабочим, сельскохозяйственной технике, садам и пашням. Пропагандистские, военные, психологические и экономические угрозы и террористические акты азербайджанской стороны всегда сопровождали армян Арцаха, заключались в скоординированных действиях азербайджанской стороны с ноября 2020 года. Стрельба по населенным пунктам и в воздух из огнестрельного оружия в разных частях линии соприкосновения, освещение домов жителей в ночное время, воспрепятствование сельскохозяйственным работам- в последние дни к указанным сабытиям добавился пропагандистский террор. Несколько мобильных громкоговорителей, установленных на транспортных средствах, были подключены с азербайджанских военных позиций, расположенных вблизи приграничных населенных пунктов. Через громкоговорители оглашались тексты, адресованные сельчанам, содержания «выйти из села, подчиняться законам Азербайджана, применить силу в случае невыполнения требования», а также звучали религиозные или обрядовые песни.  Если раньше противник вел огонь в основном из огнестрельного оружия малого калибра, то с 7 марта 2022 года азербайджанская сторона добавила к террористическим актам применение крупнокалиберного оружия. 8 марта 2022 года на территории в Шушинском районе, находящейся под контролем ВС Азербайджана, при неизвестных обстоятельствах взорвался единственный поступающий в Арцах газопровод. Азербайджанская сторона не допустила специалистов ЗАО "Арцахгаз" и сотрудников правоохранительных органов Арцаха к месту аварии и запретила проведение аварийно-восстановительных работ, в результате чего вся территория Арцаха была лишена природного газа", - отметил Г. Нерсисян.
По словам генпрокурора Арцаха, в связи с вышеуказанными случаями возбуждено уголовное дело, следственными органами проводятся неотложные следственные действия, фиксируются материальные следы и последствия преступлений.