ԱՀ նախագահի խորհրդականները Փարիզի հայկական կրթօջախներում քննարկել են համատեղ իրականացվելիք ծրագրերը
Պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԱՀ նախագահի խորհրդականներ Ազատուհի Սիմոնյանի ու Լուսինե Ղարախանյանի փարիզյան հերթական հանդիպման հասցեն հայկական վարժարաներն են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ազատուհի Սիմոնյանը։
«143 տարի առաջ Կոստանդնուպոլսում հիմնադրված Փարիզի Դպրոցասեր վարժարանում քննարկել ենք համագործակցության լայն ձևաչափեր: Հայկական հաջորդ կրթօջախը, որտեղ եղանք, Իսի լե Մուլինոյի Համազգային-Թարգմանչաց վարժարանն է, որտեղ 3-10 տարեկան հայ երեխաները, մանկապարտեզից սկսած, ստանում են հայեցի դաստիարակություն: Վարժարաններին ներկայացրել ենք «Քույր դպրոց» ծրագրի հայեցակարգը, նպատակները և գործադրման եղանակները»,֊ մանրամասնել է մեր զրուցակիցը և հավելել՝ քննարկվել են համատեղ ծրագրեր իրականացնելուն, դպրոցների աշակերտության և ուսուցչության միջև երկկողմ կապեր ստեղծելուն, ֆրանսահայ վարժարանների կառավարման և կրթական համակարգին առնչվող հարցեր։
Նախագահի խորհրդականի խոսքով՝ երկու հայկական վարժարանները մեծ ոգևորությամբ ցանկություն հայտնեցին մասնակցելու «Քույր դպրոց» ծրագրին, որի միջոցով կկարողանան համագործակցել Արցախի Հանրապետության դպրոցների հետ:

Советники президента Республики Арцах в армянских учебных заведениях Парижа обсудили программы, которые будут реализовываться совместно
В армянских учебных заведениях состоялась очередная встреча советников президента Республики Арцах Азатуи Симонян и Лусине Караханян, находящихся во Франции с официальным визитом.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с "Арцахпресс" отметила Азатуи Симонян.
«Мы обсудили широкий спектр сотрудничества в колледже "Дпроцасер" Парижа, основанном 143 года назад в Константинополе. Следующая армянская школа, которую мы посетили, — школа «Амазгаин-Таргманчац» в Исси-ле-Мулино, где армянские дети в возрасте от 3 до 10 лет получают армянское воспитание с детского сада. Мы представили школам концепцию, цели и методы реализации программы «Школа-сестра»», — пояснила наша собеседница и добавила, что обсуждались вопросы, связанные с реализацией совместных программ, установлением двусторонних отношений между школьниками и учителями, управлением франко-армянскими школами, системой образования.
По словам советника президента, две армянские школы выразили большое желание участвовать в программе «Школа-сестра», благодаря которой они смогут сотрудничать со школами Республики Арцах.