ԱՀ նախագահի խորհրդականները Փարիզի հայկական կրթօջախներում քննարկել են համատեղ իրականացվելիք ծրագրերը
Պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԱՀ նախագահի խորհրդականներ Ազատուհի Սիմոնյանի ու Լուսինե Ղարախանյանի փարիզյան հերթական հանդիպման հասցեն հայկական վարժարաներն են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ազատուհի Սիմոնյանը։
«143 տարի առաջ Կոստանդնուպոլսում հիմնադրված Փարիզի Դպրոցասեր վարժարանում քննարկել ենք համագործակցության լայն ձևաչափեր: Հայկական հաջորդ կրթօջախը, որտեղ եղանք, Իսի լե Մուլինոյի Համազգային-Թարգմանչաց վարժարանն է, որտեղ 3-10 տարեկան հայ երեխաները, մանկապարտեզից սկսած, ստանում են հայեցի դաստիարակություն: Վարժարաններին ներկայացրել ենք «Քույր դպրոց» ծրագրի հայեցակարգը, նպատակները և գործադրման եղանակները»,֊ մանրամասնել է մեր զրուցակիցը և հավելել՝ քննարկվել են համատեղ ծրագրեր իրականացնելուն, դպրոցների աշակերտության և ուսուցչության միջև երկկողմ կապեր ստեղծելուն, ֆրանսահայ վարժարանների կառավարման և կրթական համակարգին առնչվող հարցեր։
Նախագահի խորհրդականի խոսքով՝ երկու հայկական վարժարանները մեծ ոգևորությամբ ցանկություն հայտնեցին մասնակցելու «Քույր դպրոց» ծրագրին, որի միջոցով կկարողանան համագործակցել Արցախի Հանրապետության դպրոցների հետ:

In the Armenian Educational Institutions of Paris Artsakh Presidential Advisers discussed the joint programs
Azatouhi Simonyan and Lusine Gharakhanyan, advisers to the President of the Artsakh Republic, who are in France on an official visit held meetings in the Armenian colleges, Azatouhi Simonyan told "Artsakhpress".
STEPANAKERT, MARCH 16, ARTSAKHPRESS:  "We discussed a wide range of cooperation in the School-loving College of Paris, founded 143 years ago in Constantinople.
The next Armenian school we visited was the Hamazkayin Targmanchats Translators' School in Issy-les-Moulineaux, where Armenian children aged 3-10 receive an Armenian upbringing.
"We presented the concept, goals and ways of implementation of the “Sister School” program,” she said, adding that issues related to joint programs, establishment of bilateral relations between schools, students and teachers, the management of the French-Armenian schools and the educational system were discussed.
According to the Presidential Adviser, the two Armenian schools expressed great desire to participate in the "Sister School" program, through which they will be able to cooperate with the schools of the Artsakh Republic.