Նվիրումը` անմահություն... Արտակ Խաչատրյան
2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ: Նրանցից է ավագ սերժանտ Արտակ Խաչատրյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արտակ Ավետիսի Խաչատրյանը ծնվել է 1993թ. ապրիլի 23-ին, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ համայնքում։ 2000 թվականից հաճախել է Իվանյան համայնքի միջնակարգ դպրոցը։
«2013-ին Արտակն անցավ ժամկետային ծառայության` Հադրութի զորամասում՝ որպես վաշտի ռազմաբուժակ։ Ծառայության ընթացքում դրսևորել է բարձր ակտիվություն և պատրաստակամություն, ինչի շնորհիվ արժանացել է ավագ սերժանտի կոչմանը։ 2015-ից ծառայությունը շարունակել է Մարտակերտի զորամասում` որպես պայմանագրային զինծառայող` նշանակվելով զորամասի դեղատան պետի պաշտոնում։ Նա մասնակցել է 2016-ի ապրիլյան պատերազմին։ 4 օր տևած պատերազմի ընթացքում Արտակին հաջողվեց փրկել բազմաթիվ վիրավորների կյանքեր։ Արտակը ծառայել է նաև Իվանյանի զորամասում։ Սակայն 2020-ի փետրվարին նորից վերադարձել է արդեն հարազատ դարձած Մարտակերտի զորամաս և ստանձնել գումարտակի ռազմաբուժակի պաշտոնը։ Ծառայակից ընկերների խոսքով՝ զորամասում նրան շատ էին սիրում, բոլորը ճանաչում և հարգում էին` թե' որպես մարդ, թե' որպես լավ ընկեր ու աշխատակից և թե' որպես գործի հմուտ գիտակ։ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին, երբ սկսվեց 44 օրյա պատերազմը, Արտակը Երևանում էր, զորամասից ուղարկել էին վերապատրաստման դասընթացների։ Պատերազմի մասին բոթն առնելուն պես` Արտակն առանց մի վայրկյան երկմտելու եկավ Արցախ և անմիջապես մեկնեց առաջնագիծ։ Մասնակցել է Մարտակերտի ծանր մարտերին, այնուհետև տեղափոխվել Մարտունի։ Եղել է Մարտունու ամենաթեժ կետերում՝ Կարմի շուկա, Ճարտար և Ճարտարից ոչ հեռու գտնվող՝ «Ուլյան» կոչվող բարձունքում։ Ստանալով ձախ ձեռքի վիրավորում՝ վիրակապել է ինքն իրեն և շարունակել կատարել իր սուրբ գործը։ Ուլյան լեռում հոկտեմբերի 27-ի գիշերը վիրավորներին մարտի դաշտից դուրս բերելու ժամանակ Արտակը ծանր վիրավորում ստացավ` արդեն ոտքից, և նրան ստիպված եղան այլ շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխել մոտակա հոսպիտալ։ Սակայն դեռ հոսպիտալ չհասած, մեքենան, որտեղ գտնվում էր վիրավոր Արտակը, թիրախավորվեց։ Ցավոք, նրան փրկել չհաջողվեց... Արտակի մարտական ընկերները նրա զոհվելուց ամիսներ անց պատմեցին, որ Արտակը առաջին բժշկական օգնություն էր ցուցաբերում հենց ռազմի դաշտում, փամփուշտների և ռմբակոծության տակ, մեջքին առած` հանում հարյուրավոր վիրավորների, նաեւ զոհերին։ Լինելով ռազմաբուժակ կատարել է ոչ միայն իր, այլ նաև շտապ օգնության մեքենայի վարորդի պարտականությունները, ինքն էր վարում մեքենան։ Արտակը հանգչում է Նորագյուղ համայնքի զինվորական պանթեոնում` իր եղբոր՝ Հերոս Արմեն Խաչատրյանի կողքին, ով նույնպես անմահացել է 2020թ. պատերազմում», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հայրենիքի նվիրյալի ընտրյալը՝ Ռուզաննան:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Արտակը մեծ պլաններ ուներ` ապագայի հետ կապված. մեծագույն երազանքն էր ընտանիք կազմել և երեխաներ ունենալ: «Արտակս շատ բարի, ներողամիտ, հասկացող ու զիջող էր, ամեն ինչ անում էր կոնֆլիկտներից հեռու մնալու համար. սիրում էր խաղաղությունը։ Նա սեր և ժպիտ էր արձակում, նրա կողքին ակամայից ժպտում էի, միշտ ապահով և պաշտպանված էի զգում։ Արդեն մեր երազանքին հասնելու ճանապարհին էինք, բայց պատերազմն ամեն ինչ փոշիացրեց, թողեց միայն կսկիծ և դառը կարոտ», - ասել է մեր զրուցակիցը:
Արտակ Ավետիսի Խաչատրյանը ցուցաբերած արիության և սխրագործությունների համար հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով և «Մարտական ծառայություն» մեդալով։

Преданность - бессмертие... Артак Хачатрян
В развязанной Азербайджаном в 2020 году захватнической войне многие преданные отдали свои жизни ради защиты Родины. Старший сержант Артак Хачатрян — один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 марта, АРЦАХПРЕСС- Артак Аветисович Хачатрян родился 23 апреля 1993 года в общине Норагюх Аскеранского района Арцаха. С 2000 года посещал среднюю школу общины Иванян.
«В 2013 году Артак поступил на военную службу в Гадрутскую воинскую часть в должности военного фельдшера взвода. За время службы проявил высокую активность и готовность, за что ему было присвоено звание старшего сержанта. С 2015 года продолжил службу в Мартакертской воинской части в качестве военнослужащего-контрактника, получив назначение на должность начальника аптеки воинской части. Принимал участие в апрельской войне 2016 года. Во время войны, длившейся 4 дня, Артаку удалось спасти жизни многих раненых. Артак также служил в воинской части Иваняна. Однако в феврале 2020 года он вернулся в уже знакомую Мартакертскую воинскую часть, чтобы занять должность военного фельдшера батальона. По словам сослуживцев, его очень любили в воинской части, все знали и уважали, и как человека, как хорошего друга и сотрудника, и как искусного знатока. 27 сентября 2020 года, когда началась 44-дневная война, Артак находился в Ереване, отправленный из воинской части на обучение. Как только Артак услышал о войне, он, ни секунды не колеблясь, приехал в Арцах и сразу же отправился на передовую. Он принял участие в тяжелых боях под Мартакертом, 23 октября поднялся на позиции и уже на следующий день двинулся к Мартуни. Был в самых горячих точках Мартуни- в общине Кармир Шука, в Чартаре, недалеко от Чартара, на холме под названием «Ульян». Получив травму левой руки, он перевязал себя и продолжил заниматься своим священным делом. В ночь на 27 октября, когда раненых вывозили с поля боя на горе Ульян, Артак получил тяжелое ранение в ногу, и его пришлось доставить на скорой помощи в ближайший госпиталь. Однако, не доезжая до госпиталя, машина, в которой находился раненый Артак, была обстреляна. К несчастью, спасти его не удалось… Спустя месяцы после смерти Артака соратники рассказали, что Артак оказывал первую помощь прямо на поле боя, под обстрелом пуль, неся на спине сотни раненых и погибших. Артак покоится в воинском пантеоне общины Норагюх, рядом со своим братом, героем Арменом Хачатряном, который также погиб в войне 2020 года», - рассказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" избранница Артака Рузанна.
По словам нашей собеседницы, у Артака были большие планы на будущее. Самой большой мечтой было создать семью, иметь детей. «Мой Артак был очень добрым, всепрощающим, понимающим и уступчивым, делал все, чтобы не конфликтовать. Он любил мир. Какое счастье он излучал, я невольно улыбалась рядом с ним и всегда чувствовала себя в безопасности. Мы уже были на пути к осуществлению своей мечты, но война разрушила все, оставив только печаль и горькую тоску», — сказала наша собеседница.
За мужество и героизм, проявленные в ходе боевых действий, Артак Аветисович Хачатрян посмертно награжден орденом «Боевой крест» 2-й степени и медалью «За боевые заслуги».