Դատապարտում եմ խաղաղ բնակչության դեմ ցանկացած թշնամական գործողություն. Մարինա Կալյուրանդը՝ Արցախի հումանիտար հարցերի մասին
Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդն իր մտահոգությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իր հայտարարության մեջ նա կոչ է արել արագ վերսկսել բանակցությունները:
«Մարտի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղ գազ մատակարարող գազատարը վնասվել էր այն հատվածում, որը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Չնայած ցուրտ պայմաններին, խողովակաշարը չի վերանորոգվել, և Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունը զրկված է գազամատակարարումից արդեն մեկ շաբաթ: Անհրաժեշտ է անխոչընդոտ մուտք ապահովել այն տարածք, որտեղ վնասված է գազատարը, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ վերականգնվի գազի մատակարարումը»,-նշել է Մարինա Կալյուրանդը:
Նրա խոսքով, միևնույն ժամանակ մարտի սկզբին եղան ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին տեղեկություններ, այդ թվում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի մի քանի գյուղերի ուղղությամբ ականանետային ռմբակոծությունների մասին հաղորդումներ:  Ըստ Մարինա Կալյուրանդի եղել են նաև տեղեկություններ այն մասին, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ադրբեջանական բանակը բարձրախոսներով տեղի հայ բնակչությանը գյուղերը լքելու կոչեր է հնչեցրել՝ ուժեղացնելով հոգեբանական ճնշումը և ուժի կիրառման սպառնալիք:
«Ես լրջորեն մտահոգված եմ այս զարգացումներով և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակով: Խստորեն դատապարտում եմ խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված ցանկացած թշնամական գործողություն։ Ես կրկնում եմ շուտափույթ բանակցությունների վերսկսման իմ կոչը և հիշեցնում ԵՄ-ի պատրաստակամությունն ուժեղացնելու աջակցությունը վստահության ամրապնդման, հումանիտար և այլ խնդիրների լուծման համար»,-նշել է Մարինա Կալյուրանդը:

Осуждаю любые вражеские действия против мирного населения: Марина Кальюранд о гуманитарных вопросах Арцаха
Глава делегации по вопросам отношений с Южным Кавказом в Европарламенте Марина Кальюранд выразила обеспокоенность в связи с гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В своем заявлении она призвала к скорейшему возобновлению переговоров.
«8 марта на территории, находящейся под контролем Азербайджана, был поврежден газопровод в Нагорный Карабах. Несмотря на холодную погоду, газопровод не был отремонтирован. Все население Нагорного Карабаха уже неделю без газа. Необходимо обеспечить беспрепятственный доступ к месту повреждения газопровода, чтобы подача газа была восстановлена в кратчайшие сроки», - заявила Марина Кальюранд.
Она упомянула и сообщения, поступавшие в начале марта о нарушениях режима прекращения огня вдоль линии соприкосновения Нагорного Карабаха, а также на армяно-азербайджанской границе, в том числе и сообщения об обстрелах с азербайджанской стороны нескольких сел Нагорного Карабаха. Марина Кальюранд коснулась и сообщений относительно того, что в последние недели азербайджанская армия, используя громкоговорители, призывала местное армянское население покинуть села, угрожая применением силы и усиливая психологическое давление.
«Я серьезно обеспокоена этими событиями и гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе. Я решительно осуждаю любые враждебные действия, направленные против гражданского населения. Повторяю свой призыв к скорейшему возобновлению переговоров, напоминая о  готовности ЕС поддержать действия по укреплению доверия для решения гуманитарных и других  вопросов», - заявила Марина Кальюранд.