Նվիրումը՝ անմահություն… Դավիթ Համբարձումյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը չխնայեցին բազմաթիվ նվիրյալներ։ Նրանցից է Դավիթ Համբարձումյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Դավիթ Մխիթարի Համբարձումյանը ծնվել է 1998 թվականի դեկտեմբերի 19-ին, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում։ 2005 թվականից հաճախել է Ստեփանակերտի Հայկ Բալասանյանի անվան համար 5 հիմնական դպրոցը։ 2013 թվականին ընդունվել է ագրարային քոլեջ, իսկ 2017 թվականին՝ Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարան, և նույն թվականին ծառայության անցել 2-րդ պաշտպանականում։ Ծառայությունն ավարտելուց հետո շարունակել էր կիսատ թողած ուսումը։ 2020 թվականին անցավ աշխատանքի հատուկ ուժային կառույցում՝ որպես գրոհային ջոկատի վարորդ:
«Դավիթը բնավորությամբ շատ ուժեղ, նպատակասլաց, անվախ, ընկերասեր, բարի ու սրտաբաց, աշխույժ ու աշխատասեր, ընտանիքին նվիրված զավակ էր։ Բոլորի կողմից սիրված ու հարգված էր, ուղղակի անհնար էր նրա մարդ տեսակը չսիրելը։ Նա մեր տան միակ տղան էր, իմ պաշտպանը, ծնողներիս՝ հենարանը։ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից հրահրված պատերազմի հենց առաջին օրից մեկնեց ճակատ։ Առանց որևէ մեկի պարտադրանքի, կամավոր, առանց վախենալու բազմիցս գնացել էր վիրավոր մարտական ընկերներին կռվի գոտուց հանելու նպատակով։ Հերթական անգամ գնաց ու այլևս հետ չեկավ»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հերոսի քույրը՝ Ալյոնան։

Преданность - бессмертие... Давид Амбарцумян
Многие преданные нации погибли во время 44-дневной Арцахской войны за спасение Родины. Давид Амбарцумян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 марта, АРЦАХПРЕСС- Давид Мхитарович Амбарцумян родился 19 декабря 1998 года в Степанакерте. С 2005 года посещал основную школу №5 имени Айка Баласаняна в Степанакерте. В 2013 году поступил в Аграрный колледж, а в 2017 году - Шушинский технологический университет, в этом же году поступил на службу во 2-й оборонительной. После окончания службы продолжил учебу. В 2020 году начал работать в структуре спецназа водителем штурмового отряда.
«У Давида был очень сильный характер, целеустремленный, бесстрашный, дружелюбный, добрый и открытый, живой и трудолюбивый, преданный своей семье. Его все любили и уважали, не любить его человеческий вид было просто невозможно. Он был единственным сыном в нашем доме, моим защитником, опорой моих родителей. В 2020 году, с первого же дня спровоцированной Азербайджаном войны, ушел на фронт. Без всякого принуждения он добровольно, без страха неоднократно выезжал вывозить из зоны боевых действий своих раненых соратников. Он снова ушел и больше не вернулся», - сказала корреспонденту  "Арцахпресс" сестра героя Алена.