Նվիրումը՝ անմահություն… Դավիթ Համբարձումյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը չխնայեցին բազմաթիվ նվիրյալներ։ Նրանցից է Դավիթ Համբարձումյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Դավիթ Մխիթարի Համբարձումյանը ծնվել է 1998 թվականի դեկտեմբերի 19-ին, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում։ 2005 թվականից հաճախել է Ստեփանակերտի Հայկ Բալասանյանի անվան համար 5 հիմնական դպրոցը։ 2013 թվականին ընդունվել է ագրարային քոլեջ, իսկ 2017 թվականին՝ Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարան, և նույն թվականին ծառայության անցել 2-րդ պաշտպանականում։ Ծառայությունն ավարտելուց հետո շարունակել էր կիսատ թողած ուսումը։ 2020 թվականին անցավ աշխատանքի հատուկ ուժային կառույցում՝ որպես գրոհային ջոկատի վարորդ:
«Դավիթը բնավորությամբ շատ ուժեղ, նպատակասլաց, անվախ, ընկերասեր, բարի ու սրտաբաց, աշխույժ ու աշխատասեր, ընտանիքին նվիրված զավակ էր։ Բոլորի կողմից սիրված ու հարգված էր, ուղղակի անհնար էր նրա մարդ տեսակը չսիրելը։ Նա մեր տան միակ տղան էր, իմ պաշտպանը, ծնողներիս՝ հենարանը։ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից հրահրված պատերազմի հենց առաջին օրից մեկնեց ճակատ։ Առանց որևէ մեկի պարտադրանքի, կամավոր, առանց վախենալու բազմիցս գնացել էր վիրավոր մարտական ընկերներին կռվի գոտուց հանելու նպատակով։ Հերթական անգամ գնաց ու այլևս հետ չեկավ»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հերոսի քույրը՝ Ալյոնան։

Devotion is immortality...David Hambardzumyan
Many devotees did not spare their lives for the sake of the homeland during the 44-day Artsakh war. David Hambardzumyan is one of them.
STEPANAKERT, MARCH 17, ARTSAKHPRESS: David Hambardzumyan was born on December 19, 1998, in Stepanakert. In 2005 he attended Stepanakert Basic SchoolNo. 5 after Hayk Balasanyan. In 2013 he entered Stepanakert Agrarian College. In 2017 he attended Shushi Technological University. He performed his military service I the 2nd Defense. After completing his service, he continued his education. In 2020 he started working in a special force structure as a driver of an assault division.
"David was very strong character, purposeful, fearless, friendly, kind and open-hearted. He was devoted to his family. He was loved and respected by everyone. He was the only son in our family, my protector, my parents' support. In 2020, on the very first day of the war provoked by Azerbaijan, he left for the frontline. He voluntarily, without fear,  went to remove his wounded comrades-in-arms from the battle zone," the hero's sister, Alyona, told "Artsakhpress".
David Hambardzumyan died on October 5, in Yeghnikner.
By the decree of the President of the Republic of Artsakh, he was posthumously awarded the "Combat Service" Medal.