Կորցրածը վերագտնելու հույսով... Ղազարյանների ընտանիքի պատմությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 2021 թվականի մայիս ամսից ընտանիքը հաստատվեց ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խանապատ գյուղում։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տանտիկին Արմինեն ասաց, որ գոհ են տան բնակկենցաղային պայմաններից։
«Պատերազմը ստիպեց թողնել մեր օջախը, ունեցվածքը ու հեռանալ անհայտ ճանապարհով։ Մեծ դժվարությամբ կարողացանք գտնել այս տունը ու հաստատվել այստեղ։ Պետության կողմից, որպես օգնություն, գույք ենք ստացել։ Տան պայմաններն էլ շատ հարմարավետ են։ Այստեղ հաստատվելուց անմիջապես հետո թռչուններ գնեցինք, այգին մշակեցինք ու սկսեցինք զբաղվել գյուղատնտեսությամբ»,-պատմել է Արմինեն։
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ օգտվել են տեղահանվածների համար իրականացվող աջակցության ծրագրերից, ԿԽՄԿ-ի կողմից էլ ստացել են սնունդ և հիգիենայի պարագաներ։
«Չորս երեխաներիս համար միայն խաղաղություն եմ ուզում, մնացած ամեն ինչ սեփական քրտինքով կունենամ։ Թող Արցախ աշխարհը խաղաղ լինի, այստեղից լավ տեղ չկա, սա է մեր հայրենիքը»,-ընդգծել է նա։

В надежде найти потерянное... История семьи Казарянов
СТЕПАНАКЕРТ, 17 марта, АРЦАХПРЕСС- В мае 2021 года семья поселилась в селе Ханапат Аскеранского района Арцаха.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" домохозяйка Армине сказала, что они довольны жилищными условиями дома.
«Война заставила нас оставить свой очаг, свое имущество и уйти в неизвестном направлении. С большим трудом мы смогли найти этот дом и поселиться здесь. Мы получили имущество от государства в качестве помощи. Условия в доме тоже очень комфортные. Сразу после того, как мы поселились здесь, мы купили птиц, возделывали огород и занялись сельским хозяйством», — рассказывает Армине.
Наша собеседница упомянула, что они воспользовались программами помощи перемещенным лицам, получали продукты питания и предметы гигиены от МККК.
«Я хочу только мира для своих четверых детей, всего остального я добьюсь собственными силами. Пусть мир в Арцахе будет прочным, нет места лучше, чем здесь, это наша родина", - подчеркнула она.