«Հաճախակի կազմակերպվող միջոցառումներն ապրեցնում են գյուղը». Նորշենի դպրոցի տնօրենը կարեւորում է ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը
ԱՀ Մարտունու շրջանի Նորշեն համայնքի միջնակարգ դպրոցում 54 աշակերտ է սովորում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանք ամեն օր հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ հաճախում են դպրոց և բնականոն հունով անցկացնում դասապրոցեսը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է դպրոցի տնօրեն Սամվել Ավանեսյանը:
«Կրթօջախը կրում է մեր համագյուղացի բանաստեղծ, գրող, հրապարակախոս, քննադատ Լեոնիդ Հուրունցի անունը:Ունենք 23 ուսուցիչ. Նրանք լավ են տիրապետում իրենց մասնագիտությանը և զինված են անհրաժեշտ գիտելիքներով: Վազգենաշենից տեղահանված ընտանիքի մեկ երեխա ենք ընդունել մեր կրթօջախում»,-ասել է Ս. Ավանեսյանը:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ դպրոցում հաճախակի են կազմակերպվում տարաբնույթ միջոցառումներ, ինչն իր հերթին այս ծանր ժամանակաշրջանում շարունակում է ապրեցնել գյուղը։
«Կազմակերպում ենք տոնական միջոցառումներ, հանդիպումներ ռուսական խաղաղապահ ուժերի հետ: Անցած տարի էլ ավտոմատացված զանգի միջոցառում է կազմակերպվել, որին ներկա էին ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարը, հասարակական կազմակերպություններ, բարեգործներ, ովքեր հովանավորել են ծրագիրը»,-նշեց նա:
Դպրոցի տնօրենը հավաստիացրել է, որ աշակերտների մոտ խուճապային տրամադրություններ չկան:
«Նրանք չեն տրվում սադրանքների, բայց թշնամու դիրքից հնչեցվող ձայնագրությունները, գյուղը լքելու հայալեզու կոչերը անհանգստություն են պատճառում նրանց: Այս պահին, գազամատակարարման դադարեցմամբ պայմանավորված, ջեռուցման բացակայության պատճառով դասապրոցեսը չի ընթանում. Ջեռուցման կարգավորումից հետո կանցնենք բնականոն ընթացքի»,-հավաստիացրել է նա:
Ս. Ավանեսյանի խոսքով՝ այսօր կրթությունը պետք է միտված լինի ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը ավելի բարձր մակարդակի հասցնելուն, որի ուղղությամբ դպրոցում աշխատանքներ են տարվում:
Որպես կրթօջախի խնդիր՝ մեր զրուցակիցը նշել է շենքի ներսում սանհանգույց և ջուր չունենալու հանգամանքը: Հարցի կարգավորումից հետո դպրոցը կներգրավվի «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրում:

«Часто организуемые мероприятия оживляют село»: Директор школы общины Норшен подчеркивает военно-патриотическое воспитание
В средней школе общины Норшен Мартунинского района Арцаха учатся 54 ученика.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 марта, АРЦАХПРЕСС-  Они каждый день ходят в школу под прямым прицелом врага и проводят уроки в обычном режиме.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил директор школы Самвел Аванесян.
«Школа названа в честь нашего односельчанина поэта, писателя, публициста, критика Леонида Гурунца. У нас преподают 23 учителя. Они хорошо владеют своей профессией, вооружены необходимыми знаниями. Мы приняли в нашу школу одного ребенка из семьи переселенцев из Вазгенашена», - сказал С. Аванесян.
Наш собеседник упомянул, что в школе часто проводятся различные мероприятия, которые, в свою очередь, продолжают оживлять село в этот непростой период.
"Мы организуем праздничные мероприятия, встречи с российскими миротворцами. В прошлом году было организовано мероприятие, посвященное автоматизации школьного звонка, в котором приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, общественные организации, благотворители, спонсировавшие программу", - отметил он.
Директор школы заверил, что у учеников нет панических настроений.
"Они не поддаются на провокации, но записи армяноязычных призывов покинуть село с позиций противника вызывают у них беспокойство. В данный момент в связи с прекращением подачи газа занятия не проводятся из-за отсутствия отопления. Как только отопление будет восстановлено, мы вернемся к нормальной жизни", - заверил он.
По словам С. Аванесяна, сегодня образование должно быть направлено на то, чтобы вывести военно-патриотическое воспитание на более высокий уровень, в этом направлении и ведется работа в школе.
В качестве проблемы школы наш собеседник назвал отсутствие санузла и воды внутри здания. После решения вопроса школа будет задействована в программе «Продленная школа».