ԱԳՆ-ն դատապարտում է ՄԱԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցության 30- ամյակին նվիրված արարողության կազմակերպումը Արցախի օկուպացված Շուշի քաղաքում
Արցախի ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ՄԱԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցության 30-ամյակին նվիրված միջոցառումը Շուշիում կազմակերպելու կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Պաշտոնական Բաքուն, իր ոճին համահունչ, շարունակում է ապակառուցողական քաղաքականությունը՝ ուղղված Արցախի նկատմամբ իր ագրեսիայի հետևանքների օրինականացմանը՝ փորձելով այդ գործընթացում ներգրավել և օգտագործել նաև միջազգային հանրությանն ու տարբեր կառույցների։ Այդ քաղաքականության հերթական դրսևորում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Ադրբեջանի անդամակցության 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողության կազմակերպումը Արցախի օկուպացված Շուշի քաղաքում և միջոցառմանը ՄԱԿ-ի ու նրա կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությունը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է նման միջոցառման անցկացումը Շուշիում։
ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների մասնակցությունը Ադրբեջանի ագրեսիայի և հայատյացության գլխավոր թիրախներից մեկը հանդիսացող բնակավայրում կազմակերպվող միջոցառումը հակասում է միջազգային այս կազմակերպության գործունեության հիմնադրույթներին, գաղափարախոսությանն ու առաքելությանը և, անկասկած, օգտագործվելու է Ադրբեջանի կողմից իր մարդատյաց և ագրեսիվ քաղաքականության լեգիտիմացման նպատակով։ Սա նաև լուրջ հարված է ՄԱԿ-ի հեղինակությանը, ինչը բացասական ազդեցություն կունենա կազմակերպության աշխատանքների արդյունավետության վրա»:

Statement of the Artsakh Foreign Ministry on the Occasion of Holding an Event in Shoushi Dedicated to the 30th Anniversary of Azerbaijan's Membership to the UN
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh said it “strongly condemns” the Azerbaijani celebration of its 30th anniversary of accession to the UN in the occupied town of Shushi in Artsakh.
STEPANAKERT, MARCH 18, ARTSAKHPRESS: “Official Baku, in line with its style, continues to wage a destructive policy aimed at legitimizing the results of its aggression against Artsakh, trying to involve and exploit the international community and various structures in that process. The organization in Artsakh’s occupied town of Shoushi of a solemn ceremony dedicated to the 30th anniversary of Azerbaijan's membership to the United Nations and the participation of representatives of the UN and its structures in this event is another manifestation of this policy.
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh strongly condemns the holding of such an event in Shoushi.
The participation of the UN representatives in the event organized in the town, which has been one of the main targets of Azerbaijan's aggression and Armenophobia, contradicts the principles of activities, ideology and mission of this influential international organization, and will be undoubtedly used by Azerbaijan to legitimize its inhumane and aggressive policy. This is also a serious blow to the reputation of the UN, which will have a negative impact on the effectiveness of the organization’s activities,” the Artsakh Ministry of Foreign Affairs said in a statement.