ՄԻՊ-ը հրապարակել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների մասին զեկույց
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է «2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների մասին» եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) միջանկյալ զեկույցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Զեկույցը ուղարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային մանդատ ունեցող կառույցներին և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին։
Զեկույցում հակիրճ անդրադարձ է կատարվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության կյանքի, առողջության, ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ կատարված ոտնձգություններին։
Առաջին բաժնում ներկայացվել են փաստեր 2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Արցախի Հանրապետության սահմանային դարձած բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ։ Ընդհանուր առմամբ 2022թ. մարտի 7-ից մինչև 12-ը ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմն Արցախի տարբեր հատվածներում կիրառել է 60 մմ տրամաչափի ականանետ՝ արցախյան կողմի ուղղությամբ արձակելով 57 արկ: Այդ ընթացքում հրադադարի ռեժիմը շարունակաբար խախտվել է նաև հրաձգային միջոցներից՝ թիրախավորելով նաև բնակելի տներ ու այլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Վիրավորում է ստացել մեկ քաղաքացիական անձ։
Երկրորդ բաժնում ներկայացվել են Արցախի տարածքում Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման խափանման հումանիտար հետևանքները։ Հանրապետության դպրոցների 65 տոկոսը ջեռուցվում են գազի օգտագործմամբ, որում կրթություն է ստանում աշակերտների ընդհանուր թվի 60 տոկոսը։ Պատշաճ ջեռուցում ապահովելու անհնարինությամբ պայմանավորված՝ դադարեցվել են դասերը բոլոր հանրակրթական դպրոցներում։ Մանկապարտեզներում երեխաների հաճախելիությունը կազմում է 22 տոկոսը: 12 մանկապարտեզներ ընդհանրապես դադարեցրել են գործունեությունը, իսկ մի մասը աշխատում է կես օրով։ Միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների, արվեստի դպրոցների, բժշկական և երաժշտական քոլեջների, մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների 90 տոկոսը ևս ջեռուցվում են գազի օգտագործմամբ, որոնք ևս ամբողջովին դադարեցրել են իրենց գործունեությունը։
Առողջապահական կազմակերպությունների և հիվանդանոցների 70 տոկոսը ջեռուցվում են գազի կիրառմամբ, որոնցում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 419 քաղաքացի, այդ թվում մանկական հիվանդանոցում 46 երեխա, իսկ ծննդատանը 51 նորածին և մայրերը։ Տնտեսական գործունեություն ծավալող հարյուրավոր ձեռնարկատերեր ևս մեծ կորուստներ են ունենում գազամատակարարման խափանման հետևանքով։ Հատկապես մեծապես տուժել են գազալցակայանները, իսկ նրանց աշխատակիցները մատնվել են պարապուրդի, տուժել են նաև գազամատակարարման օգտագործմամբ աշխատող ջերմոցներն ու ջերմատները։
Երրորդ բաժնում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչության դրսևորումներն ու տեղեկատվական հարձակումները, որոնք միտված են ուժի կիրառման սպառնալիքի ներքո վախի և հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու խաղաղ բնակչության շրջանում և հարկադրելու մարդկանց լքելու իրենց բնակավայրերը։
Զեկույցը պատրաստվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների, տարբեր համայնքներ, կրթական ու առողջապահական հիմնարկներ, քաղաքացիների բնակավայրեր կատարած այցերի, քաղաքացիների հետ ունեցած առանձնազրույցների, պետական լիազոր մարմիններից ստացված տեղեկությունների հիման վրա և նպատակ է հետապնդում փաստագրելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտման դեպքերն ու դրանց տարաբնույթ դրսևորումները և միջազգային կառույցների ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրելու Արցախում ստեղծված իրավիճակին:

Ombudsman publishes report on violations of rights of Artsakh people by Azerbaijan
The Human Rights Ombudsman’s Staff of Artsakh has published a trilingual (Armenian, Russian, English) interim report on “The Violations of the Rights of the People of Artsakh by Azerbaijan in February – March, 2022”, which was sent to the OSCE Minsk Group co-chairs, organizations with a primary human rights protection mandate and international human rights organizations, the Ombudsman’s Office said in a press release.
STEPANAKERT, MARCH 18, ARTSAKHPRESS: The report briefs on the violations committed by Azerbaijan against the life, health, physical and psychological integrity of the people of Artsakh after the adoption of the trilateral statement on November 9, 2020.
The first section presents facts about the Azerbaijani criminal actions in the direction of the border settlements of the Republic of Artsakh in February – March, 2022. From March 7 to 12, 2022, the Azerbaijani side used a 60 mm grenade launcher, a total of 57 shells were fired at various regions of Artsakh. During that time, the ceasefire regime was continuously violated by firearms targeting residential houses and other civilian infrastructures. One civilian was injured.
The second section presents the humanitarian consequences of the disruption of gas supply by Azerbaijan in the territory of Artsakh. 65% of the schools in the country where 60% of the total number of students receive education are heated with gas. Due to the lack of proper heating, classes in all secondary schools have been suspended. The attendance of children in kindergartens is 22%. 12 kindergartens have ceased their activities at all, and some of them are working for a half day.90% of secondary vocational education institutions, art schools, medical and music collages, children’s creative centers heated by the use of gas which have completely ceased their activities.
70% of health organizations and hospitals are heated by the use of gas, where 419 citizens are currently receiving inpatient treatment, including 46 children in the children’s hospital, and 51 newborns and mothers in the maternity hospital. Hundreds of entrepreneurs also suffer great losses as a result of the gas supply disruption. Gas stations were particularly hard-hit causing personnel downtime, greenhouses operating with gas supply were also affected.
The third section presents the manifestations of psychological terrorism and information attacks carried out by Azerbaijan against the people of Artsakh which are aimed at creating an atmosphere of fear, despair among the civilian population under the threat of use of force and compelling the people to leave their homes.
The report was prepared on the basis of studies conducted by the Human Rights Ombudsman’s Staff, visits to various communities, educational and health institutions, settlements, private conversations with citizens, as well as information received from state authorized bodies. The report aims to document the cases of violations of rights of the people of Artsakh by Azerbaijan and their various manifestations, to draw the attention of international structures and human rights organizations to the situation in Artsakh.