Նվիրումը` անմահություն... Ալեքսեյ Ասրյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի պաշտպանության հերոսաբար ընկան բազմաթիվ քաջազուններ։ Նրանցից է Ալեքսեյ Ասրյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 19 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ալեքսեյ Արարատի Ասրյանը ծնվել է 2001թ. հոկտեմբերի 28֊ին, քաղաքամայր Ստեփանակերտում։
2007-2013թթ. հաճախել է Ստեփանակերտի Ավետիք Իսահակյանի անվան թիվ 10 միջնակարգ դպրոց։ 2013֊2016թթ. սովորել է ԵՊՀ առընթեր Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի Ստեփանակերտի մասնաճյուղում։
2016֊2019թթ. սովորել է Ստեփանակերտի Վ. Ջհանգիրյանի անվան թիվ 11 ավագ դպրոցում։
«Դպրոցն ավարտելուց հետո՝ 2019թ.-ին, ընդունվել է ԱրՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը, որն այդպես էլ չի հասցրել ավարտել։ Ալեքսեյը դեռ մանկուց աչքի էր ընկնում աշխուժությամբ, ընկերասիրությամբ ու անմիջականությամբ։ Ե՛վ դպրոցում, և՛ ընկերական միջավայրում բոլորը սիրում և վստահում էին նրան։ 2020թ. հունվարի 8֊ից համալրել է ԱՀ ՊԲ շարքերը` ծառայության անցնելով Մարտունու 2֊րդ պաշտպանական շրջանում։ Ինը ամսվա ծառայող էր, երբ սկսվեց պատերազմը։ Տիրապետում էր Հաստոցային ավտոմատ նռնականետին(ՀԱՆ), որն էլ պատճառ դարձավ դիրքից դիրք տեղափոխելուն։ Հաճախ էր դիրքերից զանգում ընտանիքի անդամներին, տրամադրությունը միշտ բարձր էր, ասում էր՝ «Ամեն ինչ կարգին է, իմ մասին մի մտածեք»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հերոսի քույրը՝ Ալիսան։
Ալեքսեյը մասնակցել է Մարտունու, Կարմիր Շուկայի և Վարանդայի մարտերին։ Զոհվել է Վարանդայում, հոկտեմբերի 24֊ի լույս 25֊ի գիշերը։
Հերոսի ինքնությունը հաստատվել է 10 ամիս նրան որոնելուց հետո` դատաբժշկական փորձաքննությամբ։ Ալեքսեյ Արարատի Ասրյանը հետմահու արժանացել է «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանի։

Преданность - бессмертие... Алексей Асрян
В ходе 44-дневной войны в Арцахе многие храбрые нации героически пали, защищая Родину. Алексей Асрян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 марта, АРЦАХПРЕСС- Алексей Араратович Асрян родился 28 октября 2001 года в Степанакерте.
В 2007-2013 годах учился в средней школе №10 имени Аветика Исаакяна в Степанакерте. В 2013-2016 годах учился в Степанакертском филиале Ереванской физико-математической школы им. А. Шагиняна.
В 2016-2019 годах учился в старшей школе №11 имени В. Джангиряна в Степанакерте.
«После окончания школы в 2019 году поступил на юридический факультет АрГУ, который не успел окончить. С ранних лет Алексей был известен своей живостью, дружелюбием и прямотой. И в школе, и в дружеской среде его все любили и доверяли. С 8 января 2020 года вступил в ряды Армии обороны Республики Арцах, поступив на службу во 2-м оборонительном районе Мартуни. Он служил девять месяцев, когда началась война. Владел Автоматическим станковым гранатомётом (АСГ), что заставляло его перемещаться с позиции на позицию. Он часто звонил членам своей семьи с позиций, настроение всегда было приподнятое, говорил: «Все хорошо, не думайте обо мне»», - рассказала в беседе с  корреспондентом "Арцахпресс" сестра героя Алиса.
Алексей принимал участие в боях под Мартуни, Кармир Шука и Варандой. Он погиб в Варанде в ночь с 24 на 25 октября.
Личность героя была установлена после 10-месячного поиска в результате проведенной судебно-медицинской экспертизы. Алексей Араратович Асрян посмертно награжден орденом «Боевой Крест» 1-й степени.