ԱՀ նախագահը ստորագրել է հրամանագիր հանրապետությունում ձյան առատ տեղումներով պայմանավորված հրատապ իրականացվելիք միջոցառումների մասին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր հանրապետությունում ձյան առատ տեղումներով պայմանավորված հրատապ իրականացվելիք միջոցառումների մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Համաձայն հրամանագրի՝ հիմք ընդունելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 24-րդ կետը, հաշվի առնելով, որ 2022 թվականի մարտի 19-ից սկսած Արցախի Հանրապետությունում անդադար տեղացող առատ ձյունը լրջագույն խնդիրներ է ստեղծում հանրապետության կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում և ելնելով առաջացած խնդիրները հրատապ լուծելու անհրաժեշտությունից ՝
1. Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների և պետական կազմակերպությունների (այդ թվում՝ ուսումնական հաստատությունների) ղեկավարներին հանձնարարվել է տնօրինվող հաստատությունների աշխատակազմերի միջոցով սեփական միջոցների հաշվին կազմակերպել այդ հաստատությունների շենքերի ու հարակից տարածքների ձնամաքրման աշխատանքները:
1. Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարին, Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին, Ստեփանակերտի քաղաքապետին հանձնարարվել է անվտանգ երթևեկություն ապահովելու նպատակով ամենօրյա աշխատանքներ տանել հանրապետության ընդհանուր օգտագործման (միջպետական, հանրապետական և տեղական նշանակության) ճանապարհների ձնամաքրման աշխատանքները պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու ուղղությամբ և այդ մասին պարբերաբար տեղեկություններ հաղորդել Արցախի տեղեկատվական շտաբին՝ հրապարակելու նպատակով:
1. Ստեփանակերտի քաղաքապետին առաջարկվել է բացի համայնքային կազմակերպությունների ներուժից, Ստեփանակերտում ձնամաքրման աշխատանքներին ներգրավել նաև մասնավոր սեկտորի գործատուների աշխատուժն՝ իրենց աշխատավայրերի հարակից տարածքները սեփական միջոցներով ձնամաքրելու ձևով:
1. Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներին առաջարկվել է ղեկավարվել սույն հրամանագրի դրույթներով:

Decree on urgent measures to be taken due to heavy snowfall in the republic
On March 21, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan signed a decree on urgent measures to be taken due to heavy snowfall in the republic.
STEPANAKERT, MARCH 21, ARTSAKHPRESS: According to the decree, based on Clause 24 of Article 93 of the Artsakh Republic Constitution, taking into account that the heavy snow falling in the Artsakh Republic since March 19, 2022, creates serious problems in almost all spheres of the republic and due to the need of their urgent solution:
1. The heads of state bodies and state organizations (including educational institutions) of the Artsakh Republic have been instructed to organize the snow-clearing works of the buildings and adjacent areas of those institutions at their own expense through the staffs of the managed institutions.
2. The Minister of Urban Development, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure and the Mayor of Stepanakert have been instructed to conduct daily work towards proper organization of snow-clearing activities of the republic's common use roads (interstate, republican and of local significance) and regularly provide information to the Artsakh Information Center for publication.
3. In addition to the potential of community organizations, the Mayor of Stepanakert was offered to involve the workforce of the private sector employers in the snow-clearing activities in Stepanakert by clearing the areas adjacent to their workplaces at their own expense.
4. The heads of local self-government bodies were offered to be guided by the provisions of this decree.