Արարատ Միրզոյանը հայտնել է Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնում է, որ Ադրբեջանը որպես գերի պահում է 38 անձի, որոնցից  3-ը քաղաքացիական անձինք են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միրզոյանն այս մասին հայտնեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2022 թվականի փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցի ներկայացմանը:
«Ադրբեջանում դեռևս ապօրինաբար պահվում են հայ ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք: Եվ Հայաստանը շարունակում է միջազգային տարբեր ձևաչափերով բարձրաձայնել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը: Ադրբեջանը դեռևս պահում է 38 անձի՝ ռազմագերի, պատանդ և այլ կարգավիճակով պահվող անձինք: 38-ից 3-ը քաղաքացիական անձինք են: Ուշագրավ է, որ 38-ից 2-ը գերեվարվել են նախքան նոյեմբերի 16-ը տեղի ունեցած էսկալացիան»,-ասաց Միրզոյանը:
Խնդիրը 2021-ի ապրիլի 19-ին ներառվել է ԵԽԽՎ ապրիլյան նստաշրջանի օրակարգում, շարունակում է ուժի մեջ մնալ նաև Ադրբեջանում ՄԻԵԴ միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ որոշումը:
2021-ի մայիսի 20-ին Եվրոպական խորհրդարանը 607 անդամների ձայնով ընդունել է հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի կոչ անող բանաձև:
Միրզոյանը հիշեցրեց ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի 2021-ի դեկտեմբերի 7-ի որոշումները: Դատարանը հրատապ միջոցների կիրառմամբ պարտավորեցրել է Ադրբեջանին կանխել ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասսայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության դեմ:
Նախարարը շեշտեց, որ Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի բարձրացրած մոտեցումներն այն մասին, որ պետք է ստեղծել հանձնաժողով, որը պետք է զբաղվի «աղվանական մշակութային կոթողների վերականգնմամբ» հրատապ է դարձնում հատկապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ առաքելության գործուղումը ԼՂ: Եվ հայկական կողմն այս ուղղությամբ այժմ բանակցություններ է վարում:

Арарат Мирзоян сообщил количество пленных, содержащихся в Азербайджане
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян сообщил, что в Азербайджане содержатся 38 пленных армян, 3 из которых являются мирными жителями.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС- АРМЕНПРЕСС. Об этом Мирзоян заявил на заседании постоянной комиссии НС по внешним связям, представляя доклад «О ходе реализации программы правительства 2021-2026 годы», одобренный правительством 28 февраля.
«Армянские военнопленные и гражданские лица до сих пор незаконно содержатся в Азербайджане. И Армения продолжает поднимать вопрос о немедленном возвращении армянских военнопленных, заложников и других задерживамых в Азербайджане лиц. В Азербайджане до сих пор находятся 38 пленных, среди них и военнопленные и гражданские лица. 2 из 38 человек попали в плен до эскалации 16 ноября», - сказал Мирзоян.
Вопрос был включен в повестку дня апрельской сессии ПАСЕ 19 апреля 2021 года, и решение о применении промежуточных мер ЕСПЧ относительно Азербайджана остается в силе.
20 мая 2021 года Европарламент 607 голосами принял резолюцию, призывающую к немедленному освобождению армянских пленных.
Мирзоян напомнил и о решениях Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года. Суд принятием срочных мер обязал Азербайджан прекратить разжигание и стимулирование расовой ненависти и дискриминации, нацеленной на этнических армян, предпринять необходимые меры по предотвращению и наказанию действий вандализма и осквернения, направленных против армянского культурного наследия.
Министр подчеркнул, что высказанные министром культуры Азербайджана предложения о создании комиссии по «восстановлению афганских культурных памятников» делают командировку миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах актуальной. И армянская сторона в настоящее время ведет переговоры в этом направлении.