Անհնար է ոչնչացնել Շուշիի հայկական ոգին, որն անքակտելիորեն կապված է Արցախի հետ. ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Շուշիի հայ բնակչության ջարդերի 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Շուշի քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև։ Ջարդերն իրականացվել են նորաստեղծ Ադրբեջանական Դեմոկրատական Հանրապետության իշխանությունների կողմից 102 տարի առաջ՝ 1920 թ․ մարտի 22-26-ը։ Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներով դրդված այդ հրեշավոր հանցագործության զոհը դարձան տասնյակ հազարավոր մարդիկ, որոնցից շատերը դաժանաբար սպանվեցին, իսկ ողջ մնացածներն արտաքսվեցին իրենց տներից։ Արցախի մայրաքաղաքը և պատմամշակութային կենտրոնը հանդիսացող Շուշիի մեծ մասն ամբողջովին ավերվեց և ավերակների մեջ մնաց մինչև 20-րդ դարի կեսերը, երբ հիմնովին քանդվեց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից։
Շուշիի կոտորածը, որին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել թուրք սպաներն ու էմիսարները, պանթուրքական գաղափարախոսության իրականացման համատեքստում հայերի ցեղասպանությունը Արևելյան Հայաստան տեղափոխելու հերթական փորձն էր։
Իր դաժանությամբ սահմռկեցնող այս ողբերգությունը ցույց տվեց ադրբեջանական իշխանությունների իրական նպատակները Արցախի և հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Այն ոչ միայն փոխեց Շուշիի ժողովրդագրությունը, այլև անջնջելի հետք թողեց քաղաքի մթնոլորտի վրա և կանխորոշեց հետագա գործընթացները։
Գրեթե 70 տարի անց ադրբեջանական իշխանությունները կրկին դիմեցին իրենց զինանոցի փորձված գործիքին՝ անմեղ հայ բնակչության կոտորածին և տեղահանությանը՝ զանգվածային սպանություններ և ջարդեր կազմակերպելով Սումգայիթում, Բաքվում, Գանձակում (Կիրովաբադ) և նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ բնակավայրերում։
2020 թվականին ողբերգությունը նորից կրկնվեց։ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը օկուպացրեց Շուշին, ինչը հանգեցրեց քաղաքի հայաթափմանը։
Ինչպես 1920 թվականին, այնպես էլ 2020 թ․-ին Ադրբեջանը ձգտում էր ոչ միայն ոչնչացնել Շուշի քաղաքի և ամբողջ Արցախի հայ բնակչությանը, այլ նաև ջնջել նրա պատմությունը, մշակույթն ու ոգին։ Իր որդեգրած այդ ռազմավարությանը Ադրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ցայսօր։
Այնուամենայնիվ, անհնար է ոչնչացնել Շուշիի հայկական ոգին, որն անքակտելիորեն կապված է Արցախի հետ։ Այն վերածնվել է 1992 թվականի մայիսին և կվերածնվի կրկին։

Impossible to destroy Armenian spirit of Shushi, it was revived in May 1992, will be revived again – Artsakh MFA
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh issued a statement on the 102nd anniversary of the Shushi pogroms, where tens of thousands of Armenians became the victims of the Azeri-perpetrated massacre.
STEPANAKERT, MARCH 21, ARTSAKHPRESS: “Today we bow our heads before the memory of the innocent victims of the Genocide of the Armenian population of the city of Shushi, carried out by the authorities of the artificially created Azerbaijan Democratic Republic 102 years ago, from March 22 to March 26, 1920. Tens of thousands of people became victims of this monstrous crime caused by Azerbaijan's expansionist aspirations - many of them were brutally murdered, the survivors were expelled from their homes. Most of the city, which was not only the capital, but also the historical and cultural center of Artsakh, was completely destroyed and lay in ruins for several decades until it was demolished by the Azerbaijani authorities in the middle of the twentieth century.
The Shoushi massacres, in which Turkish officers and emissaries took an active part, was aimed at transferring the Armenian Genocide to Eastern Armenia in the context of the implementation of pan-Turkic ideology.
This tragedy, horrifying in its cruelty, outlined the true goals of the Azerbaijani authorities in relation to Artsakh and the Armenian people and not only changed the demography of Shoushi, but also left an indelible mark on the atmosphere of the city and predetermined the subsequent processes.
After almost 70 years, the Azerbaijani authorities again resorted to a proven tool in their arsenal - the massacre and deportation of the innocent Armenian population, organizing mass killings and pogroms in Sumgait, Baku, Gandzak (Kirovabad) and other settlements of the former Azerbaijani SSR.
In 2020, the tragedy was repeated again. Having occupied the city of Shoushi during the 44-day aggression against the Republic of Artsakh, Azerbaijan again expelled the Armenian population of the city.
Both in 1920 and 2020, Azerbaijan sought not only to annihilate the Armenian population of the town of Shoushi and Artsakh as a whole, but also to erase its history, culture and spirit. Azerbaijan continues to adhere to this strategy to this day.
However, it is impossible to destroy the Armenian spirit of Shoushi, which is inextricably linked with Artsakh. It was revived in May 1992 and will be revived again,” the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh said.