Նվիրումը` անմահություն... Արմեն Խաչատրյան
Հաճախել է Իվանյանի միջնակարգ դպրոցը։ 2012-ին Արմեն Խաչատրյանը ընդունվել է Ստեփանակերտի Քրիստափոր Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարանը, իսկ 2015-ին՝ Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի մոտոհրաձգային ֆակուլտետը:
«2019-ին, ավարտելով ռազմական համալսարանը, որդիս սկսեց իր անձնվեր ծառայությունը հայրենիքին։ Ստանալով լեյտենանտի կոչում, անցավ ծառայության Մատաղիսի զորամասում՝ որպես հրաձգային դասակի հրամանատար։ Խստապահանջ հրամանատար լինելով հանդերձ՝ Արմենը մեծ սեր և հարգանք էր վայելում թե՛ զինվորների, թե՛ սպայական անձնակազմի շրջանում։ Նա ընկեր էր իր զինվորի համար. առաջին հերթին ամեն ինչ անում էր զինվորի, հետո նոր իր համար։ 2020թ. պատերազմի հենց առաջին րոպեներից որդիս արդեն դիրքերում էր՝ ոչ մի վայրկյան մենակ չթողնելով իր զինվորներին: Իր ստորաբաժանման հետ միասին շատ մարտերի է մասնակցել։ Հայտնվելով շրջափակման մեջ` կազմակերպել է ամուր դիմադրություն և հետ մղել թշնամուն։ Իր անմնացորդ դերն է ունեցել բազմաթիվ հատուկ մարտական առաջադրանքների ժամանակ։ Ջախջախել է թշնամու հատուկ ստորաբաժանումը՝ ոչնչացնելով մեծաքանակ կենդանի ուժ։ Ավաղ, հոկտեմբերի 10-ի գիշերը, հերթական հատուկ մարտական առաջադրանքը կատարելիս Արմենը ստացավ մահացու բեկորային վնասվածքներ և նահատակվեց քաջի մահով։ Նա հավատարիմ մնաց իր երդմանը և հանուն հայրենիքի չխնայեց կյանքը։ Նրան գտանք զոհվելուց օրեր անց՝ հոկտեմբերի 18-ին։ Հերոսս հանգչում է Նորագյուղ համայնքի զինվորական պանթեոնում` իր եղբոր` Արտակ Խաչատրյանի կողքին։ Որդիս ապագայի հետ կապված շատ երազանքներ ուներ, սակայն պատերազմը խլեց այդ ամենը։ Բարի, համեստ, բարետես և անսահման սրտացավ էր Արմենը` մեր ընտանիքի ճրագը», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հայրենիքի նվիրյալի մայրը՝ Սրբուհին:
Արմեն Ավետիսի Խաչատրյանն իր քաջության, անմնացորդ նվիրումի և սխրագործությունների համար հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» և «6-րդ ՊՇ անձնուրաց պաշտպան» մեդալներով։

Преданность - бессмертие... Армен Хачатрян
В развязанной Азербайджаном в 2020 году захватнической войне многие преданные отдали свои жизни ради защиты Родины.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Один из них – лейтенант Армен Хачатрян.
Армен Аветисович Хачатрян родился 10 июля 1997 года в общине Норагюх Аскеранского района Арцаха.
Он учился в Иванянской средней школе. В 2012 году Армен Хачатрян поступил в Военное училище им. Христофора Иваняна в Степанакерте, а в 2015 году поступил на мотострелковый факультет Военного университета имени Вазгена Саркисяна.
«В 2019 году, после окончания военного вуза, мой сын начал свое беззаветное служение Родине. Получив звание лейтенанта, служил в воинской части Матагиса командиром стрелкового взвода. Несмотря на то, что он был строгим командиром, Армен пользовался большой любовью и уважением как среди солдат, так и среди офицерского состава. Он был другом своего солдата. Сначала он делал все для солдата, потом для себя. С первых же минут войны 2020 года мой сын уже был на передовой, ни на секунду не оставляя одних своих солдат. Участвовал во многих боях вместе со своим подразделением. Оказавшись в блокаде, он организовал сильное сопротивление и оттеснил врага. Он сыграл важную роль во многих специальных боевых заданиях. Разгромил спецподразделение врага, уничтожив большое количество живой силы. К сожалению, в ночь на 10 октября при выполнении очередного специального боевого задания Армен получил смертельные осколочные ранения и погиб смертью героя. Он остался верен своей клятве – не пожалел жизни ради Родины. Мы нашли его через несколько дней после его смерти, 18 октября. Мой герой покоится в воинском пантеоне общины Норагюх, рядом со своим братом Артаком Хачатряном. У моего сына было много мечтаний о будущем, но война забрала все это. Армен, свет нашего очага, был добрым, скромным и бесконечно сострадательным»,- рассказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" мать Армена Србуи.
За мужество, героизм, отвагу и смелость Армен Аветисович Хачатрян посмертно награжден медалями «За боевые заслуги» и «Самоотверженный защитник 6-го оборонительного района».