Բայդենը եվրոպացի առաջնորդների հետ քննարկում է Ուկրաինայում Ռուսաստանի «կոշտ մարտավարությունը»
Երկուշաբթի օրը նախագահ Բայդենը զրուցել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագիի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հետ, ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը։
«Առաջնորդները լուրջ անհանգստություն են հայտնել Ուկրաինայում Ռուսաստանի դաժան մարտավարության վերաբերյալ, ներառյալ խաղաղ բնակչության վրա հարձակումները», - ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Երկրների ղեկավարները հայտարարեցին Ուկրաինային իրենց շարունակական աջակցության մասին, այդ թվում՝ «անվտանգության աջակցություն ցուցաբերելով խիզախ ուկրաինացիներին, ովքեր պաշտպանում են իրենց երկիրը ռուսական ագրեսիայից, և մարդասիրական օգնության տրամադրման բռնությունից փախած միլիոնավոր ուկրաինացիներին»:
Առաջնորդները քննարկել են նաև վերջին դիվանագիտական քայլերը՝ ի պաշտպանություն Ուկրաինայի ջանքերի՝ հրադադարի ռեժիմին հասնելու համար:

US President Joe Biden on Monday held discussions with European leaders on Russia's "brutal" tactics in Ukraine and humanitarian assistance to the millions of Ukrainians who have fled the violence, ANI reported.
Biden, European leaders discuss Russia’s 'brutal' tactics in Ukraine
STEPANAKERT, MARCH 22, ARTSAKHPRESS: Biden spoke with France President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, Italian Prime Minister Mario Draghi and UK Prime Minister Boris Johnson where the leaders underscored their continued support for Ukraine, including security assistance to the war-torn country.
"The leaders discussed their serious concerns about Russia's brutal tactics in Ukraine, including its attacks on civilians. They underscored their continued support for Ukraine, including by providing security assistance to the brave Ukrainians who are defending their country from Russian aggression, and humanitarian assistance to the millions of Ukrainians who have fled the violence," read a White House press release.
Moreover, the leaders also reviewed recent diplomatic efforts in support of Ukraine's effort to reach a ceasefire, as per the release.