Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից տուժած ԵՄ ընկերությունները մինչեւ 400 000 եվրո պետական օգնություն կարող են ստանալ
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից տուժած ԵՄ ընկերությունները մինչեւ 400 000 եվրո պետական օգնություն կարող են ստանալ, ասվում է Եվրահանձնաժողովի փաստաթղթում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Գյուղատնտեսության, ձկնորսության եւ ակվակուլտուրաների ոլորտի ընկերությունները կարող են մինչեւ 35 000 եվրո ուղղակի դրամաշնորհներ, հարկային եւ վճարային արտոնություններ եւ երաշխիքներ ստանալ, ասվում է փաստաթղթում՝ որպես խափանումները վերացնելու համար պետական օգնության կանոնները ժամանակավորապես մեղմացնելու ԵՀ առաջարկի մաս:
Գազի եւ էլեկտրաէներգիայի բարձր գներից տուժած ընկերությունները կարող են ընդունելի ծախսերի 30 տոկոսը չգերազանցող օգնություն ստանալ, բայց ոչ ավելի, քան 2 մլն եվրո, ասվում է փաստաթղթում։
Կանխիկի պակաս ունեցող ընկերությունները պետական երաշխիք կարող են պահանջել իրենց վարկերի համար՝ վերջին երեք հաշվետու ժամանակաշրջանների ընթացքում իրենց միջին տարեկան շրջանառության մինչեւ 15 տոկոսի կամ տարվա ընթացքում էներգիայի ծախսերի 50 տոկոսի չափով:

EU companies hit by Russia sanctions can get 400,000 euros aid
EU companies affected by sanctions against Russia over its invasion of Ukraine can get up to 400,000 euros ($441,320) in state aid, according to a European Commission document seen by Reuters, the latter reported.
STEPANAKERT, MARCH 22, ARTSAKHPRESS: Companies in the agricultural, fishery and aquaculture sectors can get up to 35,000 euros in direct grants, tax and payment advantages and guarantees, the document said.
The move to loosen for now state aid rules to help thousands of companies facing disruptions to their supply chains due to the sanctions followed a precedent set two years ago when the EU executive relaxed rules to aid COVID-hit businesses.
Companies hit by high gas, electricity prices can get aid not exceeding 30% of eligible costs up to a maximum of 2 million euros, the document said.
Companies facing a cash crunch can request a public guarantee for their loans, for up to 15% of their average total annual turnover over the last three closed accounting periods or 50% of energy costs over a year.