Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից տուժած ԵՄ ընկերությունները մինչեւ 400 000 եվրո պետական օգնություն կարող են ստանալ
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից տուժած ԵՄ ընկերությունները մինչեւ 400 000 եվրո պետական օգնություն կարող են ստանալ, ասվում է Եվրահանձնաժողովի փաստաթղթում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Գյուղատնտեսության, ձկնորսության եւ ակվակուլտուրաների ոլորտի ընկերությունները կարող են մինչեւ 35 000 եվրո ուղղակի դրամաշնորհներ, հարկային եւ վճարային արտոնություններ եւ երաշխիքներ ստանալ, ասվում է փաստաթղթում՝ որպես խափանումները վերացնելու համար պետական օգնության կանոնները ժամանակավորապես մեղմացնելու ԵՀ առաջարկի մաս:
Գազի եւ էլեկտրաէներգիայի բարձր գներից տուժած ընկերությունները կարող են ընդունելի ծախսերի 30 տոկոսը չգերազանցող օգնություն ստանալ, բայց ոչ ավելի, քան 2 մլն եվրո, ասվում է փաստաթղթում։
Կանխիկի պակաս ունեցող ընկերությունները պետական երաշխիք կարող են պահանջել իրենց վարկերի համար՝ վերջին երեք հաշվետու ժամանակաշրջանների ընթացքում իրենց միջին տարեկան շրջանառության մինչեւ 15 տոկոսի կամ տարվա ընթացքում էներգիայի ծախսերի 50 տոկոսի չափով:

Компании ЕС, пострадавшие от санкций против России, могут получить до 400 000 евро в качестве госпомощи
Компании ЕС, пострадавшие от санкций против России, могут получить до 400 000 евро в качестве государственной помощи.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС- Говорится в документе Европейской комиссии, с которым ознакомился Reuters.
Компании в сфере сельского хозяйства, рыболовства и аквакультуры могут получить до 35 000 евро прямых грантов, налоговых и платежных льгот и гарантий, говорится в документе в рамках предложения ЕК временно ослабить правила государственной помощи для устранения сбоев.
Компании, пострадавшие от высоких цен на газ и электроэнергию, могут получить помощь, не превышающую 30% от приемлемых затрат, но не более чем до 2 млн евро, говорится в документе.
Компании, столкнувшиеся с нехваткой наличности, могут запросить государственную гарантию по своим кредитам на сумму до 15% их среднего годового оборота за последние три отчетных периода или 50% затрат на энергию в течение года.