Այգեստանում շուրջ 60 տեղահանված ընտանիք է հաստատվել.առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքի ղեկավարը
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքում 1246 բնակիչ է ապրում ու արարում՝ ամուր կառչած հայրենի հողին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Այգեստանի համայնքապետ Մհեր Վանեսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ 44-օրյա պատերազմից հետո շուրջ 60 տեղահանված ընտանիք է հաստատվել համայնքում:
«Գյուղացիները հիմնականում աշխատում են շինարարական հարթակներում, կան նաև գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներ: Դպրոցում կրթվում և դաստիարակվում է 214 աշակերտ: Մանկապարտեզն ունի 55 սան: 44-օրյա պատերազմի ժամանակ գյուղի գրեթե բոլոր տների տանիքները վնասվել են. մի մասն արդեն փոխվել է»,-նշել է Մ. Վանեսյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ գյուղամիջյան ճանապարհները բարեկարգման կարիք ունեն. անձրևային եղանակների պատճառով ճանապարհների վիճակը գնալով վատթարանում է:
«Համայնքում գործում են համայնքապետարան, բուժկետ, հանդիսությունների սրահ, ակումբ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն»,-նշել է համայնքապետն ու վստահեցրել, որ հարատև խաղաղության հաստատումից հետո առկա բոլոր խնդիրների լուծման ուղիներ, անպայման, կգտնվեն:

В Айгестане поселились около 60 семей вынужденных переселенцев: О повседневной жизни и проблемах рассказывает глава общины
В общине Айгестан Аскеранского района Арцаха живут и творят на родной земле 1246 жителей.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Айгестан Мгер Ванесян.
По его словам, после 44-дневной войны в общине поселились около 60 семей вынужденных переселенцев.
«Сельчане в основном работают на стройках, есть и те, кто занимается сельским хозяйством. В школе обучаются 214 учащихся. В детском саду 55 воспитанников. Во время 44-дневной войны были повреждены крыши почти всех домов в поселке- некоторые из них уже заменены», — отметил М. Ванесян.
По словам нашего собеседника, сельские дороги нуждаются в улучшении. Из-за дождливой погоды состояние дорог ухудшается.
«В общине есть муниципалитет, медпункт, банкетный зал, клуб, которые нуждаются в ремонте», — отметил глава общины, заверив, что после установления прочного мира найдутся решения всех существующих проблем.