Ստեփանակերտում «Ադրբեջանի պետական ահաբեկչական և էթնիկական զտումների քաղաքականություն» թեմայով ասուլիս է կազմակերպվել
Այսօր՝ մարտի 23-ին, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ բուհում տեղի է ունեցել «Ադրբեջանի պետական ահաբեկչական և էթնիկական զտումների քաղաքականություն» խորագրով մամուլի ասուլիս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հիմնական բանախոսները Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովն ու «Կաճառ» գիտական կենտրոնի ղեկավար Մհեր Հարությունյանն էին:
Հովիկ Ավանեսովի խոսքով՝ Կովկասագիտության կենտրոնի ռազմավարության մասն է կազմում պարբերաբար ազգային հիմնախնդիրների հետ կապված թեմաներով մամուլի ասուլիսներ կազմակերպելն ու այդ թեմայով զբաղվող տարբեր մասնագետների ներգրավելը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Այն, ինչ տեղի ունեցավ 1920 թվականին, ակնհայտ է, որ Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն էր, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը այդ ժամանակահատվածում ոչ մի գնահատականի չարժանցավ և այն իրականացնողների նկատմամբ որևէ պատժամիջոց չկիրառվեց՝ բացառությամբ «Նեմեսիս» գործողության: Մտածել, որ Ադրբեջանը փոխելու է իր ձեռագիրը, բնականաբար, միամտություն է: Այս ամենին իրազեկված լինելով` խոսել խաղաղության մասին՝ ևս միամտություն է, որովհետև «Ադրբեջան», «Թուրքիա» և «խաղաղություն» եզրույթներն իրար հետ անհամատեղելի են»,-նշել է Հ. Ավանեսովը:
Նա անդրադարձել է վերջերս օկուպացված Շուշի քաղաքում Ադրբեջանցիների կողմից կազմակերպված ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը և ընդգծել է, որ այն խախտում է ՄԱԿ-ի որդեգրած բոլոր բանաձևերը:
«Մեր գլխավոր նպատակն է ևս մեկ անգամ արձանագրել, որ, անկախ նրանից, որ Շուշին օկուպացված է, այն եղել և լինելու է հայկական»,-մասնավորապես ասել է բանախոսը:
«Կաճառ» գիտական կենտրոնի ղեկավար Մհեր Հարությունյանն իր ելույթում փաստեց, որ այս ժամանակաշրջանը հայոց պատմության տխրագույն էջերից մեկն է:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«1920 թվականի այս օրը Շուշիում ադրբեջանցի և թուրք զինվորականների մասնակցությամբ նախօրոք ծրագրված գործողություններ են իրականացրել և հրի մատնել քաղաքը, կոտորել նրա անզեն բնակիչներին, իսկ հիմնական մասը մառախուղի շնորհիվ կարողացել է փախչել ու ապաստան գտնել Քարին տակ և Վարանդայի մյուս գյուղերում: Շուշիի կորուստը մեզ համար ունեցել է ծանր հետևանքներ բոլոր առումներով, և այս ողբերգությունը պետք է դառնա պատմությունից դասեր քաղելու մի միջոց»,-նշել է Մ. Հարությունյանը` անդրադարձ կատարելով պատմական տարբեր ժամանակներում Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ կատարված ցեղասպան գործողություններին և կոչ անելով հանրությանը համախմբվել և միաբանվել մեկ գաղափարի շուրջ:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Մեր միասնության, մեր ջանքերի համատեղմամբ միայն մենք կարող ենք այս ծանր իրավիճակից դուրս գալ: Այսօրվա միջոցառումը առիթ է մեկ անգամ ևս անցյալի՝ մեզ ուղղված ուղերձները ներկայացնելու մեր ժողովրդին, և, անցյալի սխալներին անդրադառնալով, այդ նմանությունները ցույց տալ: Հույս ունենք, որ այս ուղերձները վերջապես տեղ կհասնեն և մենք մեզ համար անհրաժեշտ հետևություններ կկատարենք»,-ընդհանրացրել է Մ. Հարությունյանը:

В Степанакерте состоялась пресс-конференция на тему «Политика государственного террора и этнической чистки Азербайджана»
Сегодня, 23 марта, по инициативе Центра кавказоведения Университета имени Месропа Маштоца в Степанакерте в университете состоялась пресс-конференция на тему «Политика государственного террора и этнической чистки Азербайджана».
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", основными докладчиками выступили руководитель Центра кавказоведения Овик Аванесов и руководитель научного центра "Качар" Мгер Арутюнян.
По словам Овика Аванесова, частью стратегии Центра кавказоведения является проведение регулярных пресс-конференций на темы, связанные с национальными проблемами, и привлечение различных специалистов, занимающихся этой темой.
«То, что произошло в 1920 году, очевидно, является продолжением Геноцида армян, поскольку в то время Геноцид армян не получил ни одной оценки, виновные не были наказаны, за исключением операции «Немезида». Думать, что Азербайджан изменит свой почерк, конечно, наивно. Осознавая все это, говорить о мире наивно, потому что термины «Азербайджан», «Турция» и «мир» несовместимы друг с другом», - отметил О. Аванесов.
Он коснулся мероприятия, посвященного 30-летию сотрудничества с ООН, организованного азербайджанцами в недавно оккупированном городе Шуши, подчеркнув, что оно нарушает все резолюции ООН.
"Наша главная цель - еще раз заявить, что, несмотря на то, что Шуши оккупирован, он был и будет армянским", - в частности, сказал О. Аванесов.
В своем выступлении руководитель научного центра "Качар" Мгер Арутюнян отметил, что этот период является одной из самых печальных страниц в истории Армении.
«В этот день в 1920 году в Шуши были проведены заранее спланированные операции с участием азербайджано-турецких военных по поджогу города, расправе над безоружными его жителями, и большинству из них удалось бежать и укрыться в Карин Таке и других селах Варанды из-за тумана. Потеря Шуши имела для нас тяжелые последствия во всех отношениях. Эта трагедия должна стать способом извлечь уроки из истории», - отметил М. Арутюнян, коснувшись актов геноцида, совершенных Азербайджаном против армян в разные исторические времена, призвал общественность объединиться и сплотиться вокруг одной идеи.
«Только объединив наше единство и наши усилия, мы сможем выйти из этой сложной ситуации. Сегодняшнее мероприятие – это возможность еще раз донести до нашего народа адресованные нам послания, задумавшись над ошибками прошлого, показать эти сходства. Мы надеемся, что эти послания, наконец, дойдут до нашего народа и мы сделаем необходимые выводы», — обобщил М. Арутюнян.