ՀՀ ԱԳ նախարարն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Մարտի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կողմերն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտման և Արցախի Փառուխ գյուղ ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է եռակողմ հայատարարություններով ամրագրված պարտավորությունները՝ վտանգելով տարածաշրջանային կայունությունը և խաղաղությունը: Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու նպատակով քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու և հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու, կենսական նշանակության ենթակառուվածքների բնականոն աշխատանքը միտումնավոր խոչընդոտելու ադրբեջանական գործողություններին։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ գործողություններն Ադրբեջանի էթնիկ զտման ու հակահայկական քաղաքականության ցայտուն դրսևորումներից են: Այս առումով, նախարարը շեշտել է միջազգային հանրության, այդ թվում ԱՄՆ-ի հասցեական ու հստակ արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք կարևորվել է նաև իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված քայլերի իրականացումը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է  խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը։

Armenian FM presents Azerbaijan’s violation of line of contact in Artsakh to US Assistant Secretary of State
On March 24, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried, the Armenian Foreign Ministry said in a news release.
STEPANAKERT, MARCH 25, ARTSAKHPRESS: The parties touched upon the issues of regional security. The Foreign Minister of Armenia briefed on the situation created as a result of Azerbaijan's violation of the Nagorno Karabakh contact line and the infiltration to the Parukh village of Artsakh. The Minister stressed that Azerbaijan grossly violates its obligations of the Trilateral Statements, endangering regional stability and peace. Ararat Mirzoyan also touched upon the actions of Azerbaijan towards targeting civilian population and exerting psychological pressure, deliberately disrupting the normal operation of vital infrastructure in order to create a humanitarian crisis in Nagorno Karabakh.
Minister Mirzoyan stressed that the above-mentioned actions are vivid manifestations of Azerbaijan's policy of ethnic cleansing and Armenophobia. In this regard, the Minister stressed the need for a targeted and clear response from the international community, including the United States.
Both sides highlighted the importance of undertaking steps aimed at de-escalation of the situation.
During the phone conversation, the Foreign Minister of Armenia presented the position of the Armenian side regarding the launch of negotiations on the peace agreement between Armenia and Azerbaijan.