Փառուխ գյուղ ադրբեջանական զինուժի ներխուժումը Ադրբեջանի հանցավոր պետական քաղաքականության ուղղակի տրամաբանական շարունակությունն է. ՀՀ ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղ ադրբեջանական զինուժի ներխուժումը Ադրբեջանի հանցավոր պետական քաղաքականության ուղղակի տրամաբանական շարունակությունն է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը:
«Միջազգային իրավունքի բոլոր հանրաճանաչ նորմերը խախտող այս վարքագիծը շարունակվում է շաբաթներ ու ամիսներ՝ Արցախի բնակչության ճնշման, ահաբեկման, բնականոն կյանքի համար անտանելի պայմանների ստեղծման տարբեր գործողություններով։ Այս ներխուժումը ևս մեկ վկայությունն է այն փաստի, որ շաբաթներ տևող Խրամորթի ու մյուս գյուղերի խաղաղ բնակչության թիրախավորումը չտվեց իր ցանկալի արդյունքը՝ մարդիկ չլքեցին իրենց բնօրրանը, ուստի, Ադրբեջանը կիրառեց իր փորձված վարքագիծը՝ դիմեց սադրանքի։
Ամոթալի փաստ է, որ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտման քաղաքականությունն Ադրբեջանի պետական առաջնահերթությունն է, որին ստորադասվում են այդ իսկ պետության կողմից ստանձնած միջազգային իրավունքի պարտավորությունները, դրժվում են իր իսկ կողմից ստանձնած իրավական պարտավորությունների ներքո դրված ստորագրությունները։
Արցախում մարդու իրավունքների խախտումներն արձանագրելու վերաբերյալ միջազգային հանրության «անհարմար» լռությունն առայժմ չի ուղեկցվում իրավիճակի շտկմանն ուղղված իրական գործողություններով։ Իսկ մարդիկ Արցախում ունեն նույն իրավունքներն, ինչպես աշխարհի մյուս ծայրերում։
Խստորեն դատապարտում եմ ադրբեջանական հանցավոր վարքագիծն ու կոչ անում մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կազմակերպություններին ու դերակատարներին գործել՝ դադարեցնելու Արցախի բնակչության դեմ ուղղված ցեղասպան այս քաղաքականությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Вторжение азербайджанских ВС в село Парух - продолжение преступной государственной политики Азербайджана
Сегодняшнее вторжение азербайджанских вооруженных сил в село Парух Аскеранского района Республики Арцах является прямым логическим продолжением преступной государственной политики Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека Армении Кристине Григорян.
«Такое поведение, нарушающее все известные нормы международного права, продолжается неделями и месяцами с различными акциями давления, запугиваниями населения Арцаха, созданием невыносимых условий для нормальной жизни. Это вторжение является еще одним доказательством того, что обстрел мирного населения Храморта и других сел в течение нескольких недель не давал желаемого результата, люди не покидали свою родину, поэтому Азербайджан применил  проверенный метод и прибег к провокациям.
Позорным фактом является то, что политика этнической чистки в отношении народа Арцаха является государственным приоритетом Азербайджана, которому подчинены обязательства международного права, взятые на себя этим государством, нарушаются подписи под взятыми на себя юридическими обязательствами.
«Неловкое» молчание международного сообщества о регистрации нарушений прав человека в Арцахе пока не сопровождается реальными действиями, направленными на исправление ситуации. Люди в Арцахе имеют такие же права, как и в других частях мира.
Я решительно осуждаю преступное поведение Азербайджана и призываю правозащитные организации и акторов действовать, чтобы остановить эту политику геноцида против народа Арцаха».
Напомним, 24 марта азербайджанские вооруженные силы нарушили линию соприкосновения в Арцахе и двинулись в направлении села Парух Аскерана. Женщин и детей эвакуировали из села Храморт. Позже в информационном штабе Арцаха сообщили, что ситуация в направлении населенных пунктов Парух-Храморт Аскеранского района находится под контролем российских миротворческих сил, дислоцированных в Республике Арцах. В результате переговоров и дополнительных мер безопасности в настоящее время движение вооруженных сил Азербайджана приостановлено, но противник еще не вернулся на исходные позиции.