Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող. հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր. ՊԲ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ:
Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։ Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ։

В результате перестрелки противник потерял не менее 5 военнослужащих: У армянской стороны есть один раненый
24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушая требования трехстороннего заявления от 10 ноября, вторглись в зону ответственности Миротворческого контингента Российской Федерации в Республике Арцах, взяв под свой контроль село Парух Аскеранского района и близлежащие позиции, а затем попытались обеспечить продвижение на восточном участке границы.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 марта, АРЦАХПРЕСС- По сообщению пресс-службы МО Республики Арцах, переговоры, которые велись российским миротворческим контингентом и соответствующими органами Арцаха, продолжались несколько часов, но так и не дали существенных результатов, и противник не вернулся на исходные позиции. Более того, в ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь в сторону подразделений Армии обороны, применив как огнестрельное оружие различного калибра, так и ударный БПЛА. В результате перестрелки противник потерял не менее 5 военнослужащих. У армянской стороны есть один раненый.
По состоянию на 09:00 обстановка относительно стабильная. Ожидаем, что российские миротворцы предпримут меры для возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции.