Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող. հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր. ՊԲ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ:
Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։ Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ։

Artsakh MOD: Azerbaijan army opened fire at night using UAV, has 5 casualties, Armenian side has 1 wounded
On March 24, the units of the Azerbaijani armed forces, in gross violation of the requirements of the 2020 November 10 trilateral statement, infiltrated into the responsibility zone of the Russian peacekeeping troops in the Republic of Artsakh, by taking under their control the village of Parukh in Askeran region and the adjacent positions, then attempted to ensure advancement in the eastern border of the Republic of Artsakh, the Defense Ministry of Artsakh said in a statement.
STEPANAKERT, MARCH 25, ARTSAKHPRESS: The talks that lasted for hours between the Russian peacekeeping contingent and the relevant bodies of Artsakh did not yield significant results, and the adversary did not return to its initial positions.
Moreover, on Thursday night, the Azerbaijani army units opened fire—using weapons and a combat drone—on the Artsakh Defense Army units.
As a result of the ensuing skirmish, the adversary has at least five military casualties, and there is one wounded soldier from the Armenian side.
As of 9am Friday, however, the situation is relatively stable.
"We expect the Russian peacekeepers to take measures to return the Azerbaijani units to the initial positions," the Artsakh defense ministry added.