Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության նկատմամբ թույլ տված խախտումների առնչությամբ
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը մարտի 24-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ հրատապ միջոց կիրառելու մասին պահանջ ընդդեմ Ադրբեջանի՝ վերջին շրջանում Արցախի բնակչության նկատմամբ թույլ տված խախտումների առնչությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ  կոնկրետ ապացույցներով ամրագրված փաստեր են ներկայացվել, որ սույն թվականի փետրվարից Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի մոտակայքում տեղակայված ադրբեջանական ուժերը պարբերաբար սպառնալիքներ են հնչեցնում Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ պահանջելով վերջիններից լքել իրենց տները և հեռանալ տարածքից։
«Միջանկյալ միջոցի պահանջում ներկայացվել է նաև մարտ ամսին Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության՝ այդ թվում դպրոցների ուղղությամբ անկանոն կրակահերթի արձակման դեպքերը, որի հետևանքով վնասվել է Արցախ բնական գազ մատակարարող հիմնական խողովակը և Արցախի ողջ բնակչությունը զրկված է բնական գազի մատակարարումից։ Եղանակային այս սուղ պայմաններում Արցախի ողջ բնակչությունը՝ ներառյալ հիվանդանոցներն ու դպրոցները ստիպված են գոյատևել առանց բնական գազի։ Նման ոտնձգությունները ուղիղ սպառնալիք են ոչ միայն Խրամորթ գյուղի, այլև Արցախի ողջ բնակչության համար։
Հիմնվելով այս փաստերի վրա և դրանք համադրելով Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի հետ՝ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը արձանագրել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները ուղիղ վտանգում են Արցախի բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող հիմնարար իրավունքները եւ անդառնալի կորստի սպառնալիք են պարունակում։ Եվրոպական դատարանից պահանջվել է միջանկյալ հրատապ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի և պարտավորեցնել դադարեցնել սպառնալիքները, կրակահերթերը և վերականգնել բնական գազի մատակարարումը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 25-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը դիմել է նաեւ Արդարադատության միջազգային դատարան՝ ուշադրություն հրավիրելով Ադրբեջանի թույլ տված վերը նշված խախտումներին:

Армения обратилась в ЕСПЧ в связи с совершенными Азербайджаном нарушениями прав населения Арцаха
24 марта представитель Республики Армения по международным правовым вопросам представил в Европейский суд по правам человека требование о применении промежуточной срочной меры, предусмотренной 39-м правилом суда, против Азербайджана в связи с допущенными в последнее время нарушениями прав в отношении населения Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В сообщении представительства по международным правовым вопросам отмечается, что представлены факты, подтвержденные конкретными доказательствами, что с февраля сего года азербайджанские силы, расположенные вблизи села Храморт Аскеранского района, периодически озвучивают угрозы мирному населению Арцаха, требуя от них покинуть свои дома и эту территорию.
«В требовании промежуточной меры представлены также случаи беспорядочных обстрелов в направлении гражданского населения Арцаха, в том числе школ, повреждение газопровода, снабжающего Арцах природным газом. В этих неблагоприятных погодных условиях все население Арцаха, все структуры, включая больницы и школы, остались без природного газа. Подобные посягательства представляют прямую угрозу не только для села Храморт, но и для всего населения Арцаха.
Основываясь на этих фактах и сопоставляя их с прецедентным правом Европейского суда, представитель Армении по международным правовым вопросам констатировал, что действия Азербайджана прямо угрожают основополагающим правам населения Арцаха, защищаемым Конвенцией, и содержат угрозу необратимой утраты. Европейскому суду выдвинуто требование применить против Азербайджана промежуточную срочную меру, обязать прекратить угрозы, обстрелы и восстановить поставки природного газа», - говорится в сообщении.
25 марта представитель по международным правовым вопросам обратился также в Международный суд ООО, чтобы привлечь внимание к вышеуказанным нарушениям, допускаемым Азербайджаном.