Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելու հատկանիշներով քրգործ է հարուցվել
2022 թվականի մարտի 24-ին, ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ ծառայողներ ապօրինի մուտք են գործել ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ զավթել այն և տիրացել դրա մոտակայքում գտնվող բարձունքին, այդպիսով խախտելով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Արցախի Դատախազությունը։
Նկարագրված դեպքի առթիվ ԱՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով (Տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունները) նախատեսված հանցանքի հատկանիշներով և նախաքննության կատարման համար ուղարկվել ԱՀ քննչական կոմիտե:

The Office of the Prosecutor General of Artsakh filed a criminal case by Article 313 of the Criminal Code (actions directed against the territorial integrity), and sent it to the Investigative Committee for conducting preliminary investigation.
Prosecutor General’s Office files criminal case over actions directed to violating territorial integrity of Artsakh
STEPANAKERT, MARCH 25, ARTSAKHPRESS: "On March 24, at around 16:00, a group of servicemen of the Azerbaijani armed forces illegally entered into the community of Parukh in Askeran region, which is located in the responsibility zone of the Russian peacekeeping forces, occupied it by using weapons and threatening to use them and captured the hill close to it, thus violating the territorial integrity of the Republic of Artsakh," reads the statement of the Office.