14 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորումներ. ՄԻՊ-ն այցելել է Ադրբեջանի ԶՈՒ գործողությունների հետևանքով տուժածներին
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը տեղեկացրել է՝ Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում ծանոթացել է մարտի 25-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցավոր գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց առողջական վիճակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍՄԻՊ-ի հաղորդմամբ՝ այս պահին ճշտված տեղեկություններով 14 անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ 10-ը անձանց վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվում է թեթև, 1-ը՝ միջին ծանրության, 1-ը՝ ծանր, 2 անձանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
«Վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցներից պարզվել է, որ վիրավորման գրեթե բոլոր դեպքերը արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով։
Հրադադարի պայմաններում զինվորական անձնակազմի նկատմամբ նման գործողությունները ևս պետք է դիտարկվեն որպես հանցագործություններ և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, մանավանդ, որ վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցրերից պարզ է դարձել, որ նրանցից ոմանք անօդաչու թռչող սարքերով դիտավորյալ թիրախավորվել են այն պահին, երբ փորձում էին առաջին օգնություն ցուցաբերել իրենց վիրավորված ընկերներին։
Սրանից եզրակացնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը, ԱԹՍ-ներով անխոչընդոտ դիտարկելու հնարավորություն ունենալով հանդերձ, հարված է հասցրել այն պահին, երբ զինվորականների կողմից իրականացվում էր հումանիտար գործողություն։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից համակարգային կերպով իրականացվող էթնիկ զտման ու ցեղասպանական գործողությունների պայմաններում Արցախի պաշտպանության ուժերը անառարկելիորեն իրականացնում են միջազգային փաստաթղթերով ամրագրված ինքնապաշտպանություն՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի կյանքի և գոյության իրավունքը»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը:

14 человек получили травмы различной степени тяжести: Омбудсмен Арцаха посетил пострадавших в результате действий ВС Азербайджана
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян сообщил, что ознакомился с состоянием здоровья лиц, пострадавших в результате преступных действий, совершенных Азербайджаном 25 марта.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 марта, АРЦАХПРЕСС- По словам омбудсмена, на данный момент, по проверенной информации, травмы различной степени тяжести получили 14 человек. Состояние 10 человек врачи оценивают как легкое, 1 - средней тяжести, 1 - тяжелое, состояние 2 человек крайне тяжелое.
"В ходе частных бесед с ранеными выяснилось, что почти все случаи травм были зарегистрированы в связи с применением вооруженными силами Азербайджана беспилотников.
Подобные действия против военнослужащих в условиях режима прекращения огня должны рассматриваться как преступления и являются грубыми нарушениями международного гуманитарного права, тем более, что частные беседы с ранеными показали, что некоторые из них были преднамеренно обстреляны беспилотниками, когда пытались оказать первую помощь раненым друзьям. Из этого следует вывод, что азербайджанская сторона, имея возможность беспрепятственного наблюдения посредством БПЛА, нанесла удар в момент, когда военными проводились гуманитарные действия.
В условиях систематических этнических чисток и геноцидальных акций, проводимых военно-политическим руководством Азербайджана, Силы Самообороны Арцаха бесспорно осуществляют закрепленную в международных документах самооборону для обеспечения права на жизнь и существование народа Арцаха",- написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека.