Նախագահ Հարությունյանը Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 25-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ վերջին օրերին Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները ստիպում են նոր օրակարգ ձևավորել, քանի որ ադրբեջանական կողմն ակնհայտ սադրանքի միջոցով ապակայունացնում է իրավիճակը:
«Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը ենթադրում էր, որ ադրբեջանական կողմն օգտվելու է առիթից և Արցախում դիմելու է տարբեր սադրանքների: Ինչպես գազամատակարարման խափանմամբ, այնպես էլ Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղ և հարակից տարածքներ ներխուժմամբ ու մարտական որոշակի գործողությունների հրահրմամբ Ադրբեջանի իշխանությունները ցույց տվեցին, որ չեն հարգում թե՛ 2020թ.-ի նոյեմբերին ընդունած եռակողմ հայտարարությունը, թե՛ դրանից հետո տարբեր մակարդակներով ստանձնած քաղաքական պարտավորությունները:
Այնուամենայնիվ, ցանկանում եմ հորդորել մեր ազգաբնակչությանը պահպանել հանգստություն, քանի որ, չնայած ծագած դժվարություններին ու հարուցված խոչընդոտներին, մենք Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ շարունակում ենք սերտ աշխատանքը իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ»,- ասել է նախագահը։
Նախագահ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի անդամների և իշխանությունների անունից խորին վշտակցություն և զորակցություն հայտնեց մարտի 25-ին հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակվածների հիշատակին, իսկ վիրավորներին շուտափույթ ապաքինում մաղթեց:
Նիստին շփման գծում իրավիճակի վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես է եկել ԱՀ Պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը:

Artsakh President convenes expanded sitting of the Security Council
On March 25, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened an expanded sitting of the Security Council, the press service of the Artsakh President’s Office stated.
STEPANAKERT, MARCH 25, ARTSAKHPRESS: Arayik Harutyunyan noted that the recent events in the Republic are forcing a new agenda, as the Azerbaijani side is destabilizing the situation through obvious provocations.
"It could be assumed from the Russian-Ukrainian conflict that the Azerbaijani side would use the opportunity to resort to various provocations in Artsakh. By the gas supply disruption and the incursion into the village of Parukh in the Askeran region, as well as by instigating certain military operations, the Azerbaijani authorities showed that they do not respect the trilateral declaration made in November 2020 and the political commitments made at various levels ever since.
Nevertheless, I would like to urge our people to remain calm, because despite the difficulties and obstacles, we continue to work closely with the Russian peacekeeping force in Artsakh to stabilize the situation," he said.