Մարտի 25-ի կեսօրվանից մինչև 26-ի առավոտ Արցախի առաջնագծի երկայնքով իրավիճակի ու դիրքերի փոփոխություն տեղի չի ունեցել. Արտակ Բեգլարյան
Մարտի 25-ի կեսօրվանից մինչև 26-ի առավոտ Արցախի առաջնագծի երկայնքով իրավիճակի ու դիրքերի փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են մնալ Փառուխ գյուղում ու հարակից Քարագլուխ բարձունքի մի կողմում, իսկ քիչ առաջ այդ հատվածում անհաջող հարձակման փորձ են կատարել մեր մի զինված ստորաբաժանման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը:
«Արցախի զինված ուժերը համապատասխան նախազգուշական ու զսպիչ միջոցներ են ձեռնարկում հնարավոր վտանգները չեզոքացնելու նպատակով: Ադրբեջանական ԱԹՍ հարվածներից երեկ ունեցել ենք 3 զոհ և 15 վիրավոր, ադրբեջանական կողմը ևս ունեցել է զգալի կորուստներ:
Երեկ այցելել եմ Խրամորթ գյուղ, այնտեղ իրավիճակը հարաբերականորեն հանգիստ էր, իսկ տրամադրությունը՝ պատշաճ: Ռուս խաղաղապահների հենակետերը շարունակում են գործել Փառուխում և Խրամորթում, և ռուսական կողմը զգալի ջանքեր է գործադրել իր պատասխանատվության տակ գտնվող տարածքում հրադադարի ռեժիմի ապահովման ուղղությամբ: Ակնկալում ենք, որ ռուսական ջանքերով ադրբեջանական զորքերը հետ կքաշվեն ելման դիրքեր և այլևս խախտումներ չեն կատարի ընդդեմ Արցախի ժողովրդի անվտանգության և ՌԴ երաշխիքների:

State Minister of Artsakh Artak Beglaryan expressed hope that the Azerbaijani troops will pull back through Russia’s efforts and that Azerbaijan will stop violations against the security of the people of Artsakh and Russia’s guarantees.
Azerbaijani troops still haven’t pulled back after advance. Artsakh State Minister
STEPANAKERT, MARCH 26, ARTSAKHPRESS: “From midday March 25 until the morning of March 26 there haven’t been any changes of positions along the frontline of Artsakh, and the Azerbaijani armed forces remain in the village of Parukh and on one side of the adjacent Karaglukh height, and a short while ago they made an unsuccessful attack attempt against our military unit,” Beglaryan said in a statement on social media.
Beglaryan said the Artsakh military is taking appropriate warning and suppressive measures to neutralize potential threats.
He said the Russian peacekeepers’ posts continue to function in Parukh and Khramort, and that “the Russian side made significant efforts for ensuring the ceasefire regime in its area of responsibility.”
“We expect that through Russian efforts the Azerbaijani troops will pull back to their initial positions and won’t make more violations against the security of the people of Artsakh and the Russian Federation’s guarantees. We stand firmly in our homeland and we are ready to withstand whatever challenges may come,” Beglaryan said.
On March 24-25 the Azerbaijani troops attacked Artsakh military positions and invaded the Parukh village.