Ողջունելի է, որ միջազգային հանրությունը դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը՝ ուղղված Արցախի բնակչության ահաբեկմանը․ ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն վստահ է, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ ջանքերը և միջազգային հանրության հստակ ու համարժեք դիրքորոշումը կզրկեն Ադրբեջանին Արցախի բնակիչների իրավունքների համակարգված կոպտագույն խախտումները իր ներքին գործերի շարքին դասելու հնարավորությունից։
Ողջունելի է, որ միջազգային հանրությունը դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը՝ ուղղված Արցախի բնակչության ահաբեկմանը․  ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասված է ԱՀ ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:
ԱԳՆ-ից նախ ողջունելի են համարել, որ միջազգային հանրությունը, ինչպես արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների, այնպես էլ առանձին քաղաքական ու հասարակական գործիչների մակարդակով դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը՝ ուղղված լարվածության սրմանը և Արցախի բնակչության ահաբեկմանը։
«Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի՝ Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելու և նոր պատերազմ հրահրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության միանշանակ դիրքորոշումը կարևոր հավաքական ներդրում կլինի իրավիճակի կայունացման գործում։Վստահ ենք, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ ջանքերը և միջազգային հանրության հստակ ու համարժեք դիրքորոշումը՝ լրացված քաղաքական միջոցներով, կզրկեն Ադրբեջանին Արցախի բնակիչների իրավունքների համակարգված կոպտագույն խախտումները իր ներքին գործերի շարքին դասելու հնարավորությունից»,-ասված է հայտարարությունում:

Приветствуем реакцию международного сообщества с осуждением провокационных шагов Азербайджана по терроризированию населения Арцаха: МИД
В МИД Республики Арцах убеждены, что однозначная позиция мирового сообщества в ответ на попытки Азербайджана устроить в Арцахе гуманитарную катастрофу и разжечь новую войну станет важным коллективным вкладом в стабилизацию ситуации.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
В первую очередь в МИД приветствовали реакцию международного сообщества как на уровне внешнеполитических ведомств, так и отдельных политических и общественных деятелей с осуждением провокационных шагов Азербайджана по эскалации напряженности и терроризированию населения Арцаха.
"Убеждены, что однозначная позиция мирового сообщества в ответ на попытки Азербайджана устроить в Арцахе гуманитарную катастрофу и разжечь новую войну станет важным коллективным вкладом в стабилизацию ситуации.
Уверены, что миротворческие усилия России, четкая и адекватная позиция международного сообщества, подкрепленные политическими мерами, лишат Азербайджан возможности квалифицировать систематические грубейшие нарушения прав жителей Арцаха как свое внутреннее дело",- говорится в заявлении.