Պետք է քննարկել Արցախում ռուս խաղաղապահների գործառույթների ընդլայնման հարցը, այդ թվում նաև ռազմական լծակներով. ԱՀ պետնախարար
Երեկ նամակ գրելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Արցախի անվտանգության խորհուրդը, նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ, նպատակ ուներ նրա ուշադրությունը հրավիրելու Փառուխ գյուղի ու Քարագլուխ բարձունքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիայի վրա, քանի որ այդ տարածքը ամբողջովին գտնվում է ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության տիրույթում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 27 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին, Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդմամբ, հայտարարել է Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Մենք ակնկալիք ենք հայտնել, որ ՌԴ ջանքերի շնորհիվ կվերացվեն այդ ագրեսիայի հետևանքները և ադրբեջանական զորքերը հետ կքաշվեն ելման դիրքեր: Այդ առումով ողջունելի է ՌԴ պաշտպանության նախարարության երեկվա հստակ հայտարարությունը: Նամակում խնդրում ենք նաև ավելացնել խաղաղապահ զորակազմի մարդկային ու տեխնիկական ներկայությունն Արցախում, որը կօգնի ավելի արդյունավետորեն իրականացնել խաղաղապահ առաքելություն շուրջ 500 կմ շփման գծի երկայնքով: Պետք է քննարկել նաև խաղաղապահ զորակազմի գործառույթների ու մեխանիզմների ընդլայնման հնարավորությունները, որպեսզի նրանք ունենան բոլոր անհրաժեշտ լծակները (այդ թվում՝ ռազմական) արդյունավետորեն երաշխավորելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը»,- նշել է նա:

Necessary to discuss the possibilities of expanding the functions and mechanisms of the peacekeeping contingent. Artsakh State Minister
Yesterday, the Security Council of Artsakh, headed by President Arayik Harutyunyan, wrote a letter to President Vladimir Putin of the Russian Federation, aiming to draw the latter's attention to Azerbaijan's aggression against the village of Parukh and the height of Karaglukh, since this territory is completely in the zone of responsibility of Russian peacekeepers.
STEPANAKERT, MARCH 27, ARTSAKHPRESS: "We expected that due to the efforts of Russia, the consequences of this aggression will be eliminated and the Azerbaijani troops will be withdrawn to their starting positions. In this regard, yesterday's clear statement by the Russian Ministry of Defense is welcome.
In the letter, we also asked to increase the personnel and technical means of the peacekeeping contingent in Artsakh, which will help to carry out the peacekeeping mission along the 500-kilometer line of contact more effectively.
It is also necessary to discuss the possibilities of expanding the functions and mechanisms of the peacekeeping contingent so that they have all the necessary levers (including military ones) to efficiently guarantee the security of the population of Artsakh," as Artsakh Information Center informs, Artsakh State Minister, Artak Beglaryan said.