Պետք է քննարկել Արցախում ռուս խաղաղապահների գործառույթների ընդլայնման հարցը, այդ թվում նաև ռազմական լծակներով. ԱՀ պետնախարար
Երեկ նամակ գրելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Արցախի անվտանգության խորհուրդը, նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ, նպատակ ուներ նրա ուշադրությունը հրավիրելու Փառուխ գյուղի ու Քարագլուխ բարձունքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիայի վրա, քանի որ այդ տարածքը ամբողջովին գտնվում է ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության տիրույթում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 27 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին, Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդմամբ, հայտարարել է Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Մենք ակնկալիք ենք հայտնել, որ ՌԴ ջանքերի շնորհիվ կվերացվեն այդ ագրեսիայի հետևանքները և ադրբեջանական զորքերը հետ կքաշվեն ելման դիրքեր: Այդ առումով ողջունելի է ՌԴ պաշտպանության նախարարության երեկվա հստակ հայտարարությունը: Նամակում խնդրում ենք նաև ավելացնել խաղաղապահ զորակազմի մարդկային ու տեխնիկական ներկայությունն Արցախում, որը կօգնի ավելի արդյունավետորեն իրականացնել խաղաղապահ առաքելություն շուրջ 500 կմ շփման գծի երկայնքով: Պետք է քննարկել նաև խաղաղապահ զորակազմի գործառույթների ու մեխանիզմների ընդլայնման հնարավորությունները, որպեսզի նրանք ունենան բոլոր անհրաժեշտ լծակները (այդ թվում՝ ռազմական) արդյունավետորեն երաշխավորելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը»,- նշել է նա:

Необходимо обсудить возможности расширения функций и механизмов миротворческого контингента в Арцахе: Госминистр Арцаха
Вчера, написав письмо президенту России Владимиру Путину, Совет безопасности Арцаха во главе с президентом Араиком Арутюняном преследовал цель привлечь его внимание к агрессии Азербайджана в отношении села Парух и высоты Караглух, поскольку эта территория полностью находится в зоне ответственности российских миротворцев.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Информационный штаб Арцаха, об этом заявил госминистр Арцаха Артак Бегларян.
"Мы рассчитываем, что благодаря усилиям России последствия этой агрессии будут устранены и азербайджанские войска будут отведены на исходные позиции. В связи с этим, приветствуется вчерашнее четкое заявление Минобороны РФ.
В письме просим также увеличить человеческое и техническое присутствие миротворческого контингента в Арцахе, что поможет более эффективно осуществлять миротворческую миссию вдоль 500-километровой линии соприкосновения.
Необходимо также обсудить возможности расширения функций и механизмов миротворческого контингента, чтобы у них были все необходимые рычаги (в том числе военные), чтобы эффективно гарантировать безопасность населения Арцаха",- отметил он.