Հանրապետության նախագահի գլխավորությամբ կայացել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված հերթական նիստը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 27-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 27 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ողջունելով ներկաներին՝ երկրի ղեկավարը ասել է.
«Անվտանգության խորհրդի նախորդ նիստի ժամանակ կայացրել ենք որոշումներ, այդ թվում՝ կոչով և խնդրանքով դիմելով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ջանքեր գործադրելու Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորակազմի միջոցով հակառակորդի ելման դիրքեր վերադառնալու և խաղաղություն ապահովելու համար: Այս առումով շատ ողջունելի է մարտի 26-ին ՌԴ ՊՆ և ԱԳՆ արձագանքը:
Շատ կարևոր էր նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների անդրադարձը, ինչպես նաև ՀՀ մեր գործընկերների ակտիվ աշխատանքը: Ինչպես գիտեք, իրավիճակի կայունացման նպատակով տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարների հեռախոսային քննարկումները, որոնց հետևել է ՌԴ-ի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հեռախոսազրույցը: Այսինքն, շահագրգիռ ու պատասխանատու երկրները, գնահատելով իրավիճակը, իրենց միջնորդական առաքելությունն են կատարել»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով հանրային և քաղաքական որոշ շրջանակների այն շահարկումներին, թե իբրև ադրբեջանական կողմի վերջին օրերին ծավալած ագրեսիան Արցախի իշխանությունների հետ որոշակի պայմանավորվածությունների արդյունք է՝ նախագահն այն որակել է սադրիչ և պառակտող:
«Մեր պայմանավորվածությունը մեկն է՝ եռակողմ հայտարարության կետերի կատարումը, որևէ այլ պայմանավորվածություն չի կարող լինել: Ուստի, նման սադրիչ հայտարարությունները նպատակ ունեն շեղել մեզ իրական խնդիրներից, միասնականությունից և պառակտել հանրությանը:
Ոչ միայն որևէ պայմանավորվածություն չի կարող լինել, այլև ոչ մի որոշում չի կայացվելու առանց Անվտանգության խորհրդի կազմի կամ ընդլայնված կազմի հետ քննարկելու»,- ասել է Նախագահը:
Այնուհետև երկրում առկա ռազմաքաղաքական վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես է եկել ԱՀ պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը:
Նիստում կրկին հստակեցվել են ստեղծված իրավիճակում համարժեք քայլերի ձեռնարկման հետ կապված հարցեր: Նախագահ Հարությունյանը տվել է մի շարք հանձնարարականներ:

Под председательством президента республики состоялось очередное расширенное заседание Совета безопасности
27 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал расширенное заседание Совета безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в главном информационном управлении Аппарата президента Республики Арцах, приветствуя присутствующих, глава государства сказал:
«В ходе предыдущего заседания Совета безопасности мы приняли ряд решений, в том числе обратились к Президенту Российской Федерации Владимиру Путину с призывом и просьбой приложить усилия, чтобы вернуть противника на исходные позиции и обеспечить мир посредством миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе. В этой связи приветствуем реакцию МО и МИД России от 26 марта.
Очень важной была также реакция других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, равно как и активная работа наших коллег в Армении. Как вам известно, в целях стабилизации ситуации состоялись телефонные переговоры между Премьер-министром Республики Армения, Президентом Российской Федерации и министрами обороны РА и РФ, после чего состоялся телефонный разговор между министрами обороны России и Азербайджана. Таким образом, заинтересованные и ответственные страны, оценив ситуацию, выполнили свою посредническую миссию", - сказал президент Арутюнян.
Что касается спекуляций некоторых общественно-политических кругов о том, что агрессия азербайджанской стороны в последние дни является результатом неких договоренностей с властями Арцаха, то президент назвал их провокационными и раскольническими.
«У нас одна договоренность — выполнение положений трехстороннего заявления, какой-либо другой договоренности быть не может. Такие провокационные заявления имеют целью отвлечь нас от реальных проблем, единства и расколоть наше общество.
"Ни одна договоренность, ни одно решение не может быть принято без обсуждения с постоянными членами или расширенным составом Совета безопасности", - сказал президент.
Затем министр обороны республики Камо Варданян выступил с докладом о последних военно-политических событиях в стране.
На заседании были вновь уточнены вопросы, связанные с принятием адекватных мер в сложившейся ситуации. Президент Арутюнян дал ряд поручений.