Ստեփանակերտում մրցույթ-ցուցահանդես է կազմակերպվել. ներկայացվել են Արցախի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների սաների ձեռքի աշխատանքները
Այսօր՝ մարտի 29-ին, Ստեփանակերտի Պոլ Էլյուարի տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի պատկերասրահում մայրաքաղաքի և շրջանների մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների միջև անց է կացվել ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-մրցույթ՝ նվիրված կանանց միամսյակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության Արտադպրոցական ծրագրերի բաժնի կողմից:
Ցուցահանդես-մրցույթը անց է կացվել «Տարվա լավագույն աշխատանք», «Ինքնատիպ տաղավար», «Նորարարություն», «Ազգային շունչ» , «Հրաշագեղ հայուհի», «Տարվա հայտնություն» անվանակարգերում:
«Ինքնատիպ տաղավար» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Մարտունու Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը, «Հրաշագեղ հայուհի» անվանակարգում՝ Ասկերանի ՄՊՍ կենտրոնը, «Ազգային շունչ» անվանակարգում՝ Շուշիի ՄՊՍ կենտրոնը, «Նորարարություն» անվանակարգում՝ Ստեփանակերտի ՄՊՍԿ-ն, իսկ Մարտակերտի ՄՊՍ կենտրոնը մրցանակի է արժանացել է «Տարվա լավագույն աշխատանք» անվանակարգում:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Մելանյա Բալայանն ասել է, որ երեխաների հետ աշխատող ուսուցիչների գործն ամենաշնորհակալը, ամենանվիրականն ու ամենագնահատելին է:
«Բոլոր աշխատանքների մեջ ներդրված էր սեր, յուրահատուկ ազգային շունչ:Ներկայացված անվանակարգերը չէին արտացոլում աշխատանքների այն ծավալը, որն իրականում գոյություն ուներ»,-նշեց Մ. Բալայանը:
Հադրութի ՄՊՍ կենտրոնի տնօրեն Իրինա Թամրազյանի խոսքով` հոգեկան ծանր իրավիճակում են, բայց կենտրոնի սաների հետ կանեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ապրեն հայրենի հողում, շենացնեն այն, իսկ թշնամին տեսնի, որ Հադրութը շարունակում է գոյություն ունենալ: Բոլոր անվանակարգերում հաղթող ճանաչված ՄՊՍ կենտրոնները ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից պարգևատրվել են դիպլոմներով ու նվերներով:

В Степанакерте организован конкурс-выставка: Представлены рукоделия воспитанников Арцахского центра детского и юношеского творчества
Сегодня, 29 марта, среди детских творческих центров столицы и районов в галерее Центра франкофонии "Дом Поля Элюара" в Степанакерте прошла выставка-конкурс изделий народного творчества, посвященная Женскому месячнику.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Мероприятие было организовано Отделом внешкольных программ при Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
Выставка-конкурс прошла в номинациях «Лучшая работа года», «Уникальный павильон», «Инновация», «Национальное дыхание», «Чудесная армянка», «Открытие года».
Победителем в номинации «Уникальный павильон» стал Мартунинский центр детского и юношеского творчества, в номинации «Чудесная армянка» награжден Аскеранский ДЮТЦ, в номинации «Народное дыхание» награжден Шушинский ДЮТЦ, в номинации «Инновация» был отмечен Степанакертский ДЮТЦ, а в номинации «Лучшая работа года» был награжден Мартакертский ДЮТЦ.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" советник министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Меланья Балаян сказала, что работа педагогов, работающих с детьми, самая благодарная, самая искренняя и самая ценная.
«Любовь и неповторимый национальный дух были воплощены во всех работах. Представленные номинации не отражали объем работ, который реально существовал», — отметила М. Балаян.
По словам директора Гадрутского ДЮТЦ Ирины Тамразян, они находятся в тяжелом психическом состоянии, но сделают все возможное, чтобы воспитанники центра жили на своей родине, улучшали ее, а враги видели, что Гадрут продолжает существовать. Центры-победители во всех номинациях были награждены дипломами и подарками Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.