Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Միխայիլ Դելյագինի նկատմամբ։
Այս մասին հաղորդում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությանը։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ Պետական Դումայի՝ Տնտեսական քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի  փոխնախագահ Միխայիլ Դելյագինը ռուսական հեռուստալիքներից մեկի եթերում  առաջարկել է Ադրբեջանի նավթարդյունաբերության ենթակառուցվածքներին միջուկային հարվածներ հասցնել։ Ռուս պատգամավորը մարտի 27-ին այս թեմայով հարցում է հրապարակել նաև Թելագրամի իր ալիքում։
Մեկնաբանելով այդ հայտարարությունը՝ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը նշել էր. «Այդ հայտարարությունը որևէ կերպ չի համապատասխանում ու չի կարող համապատասխանել ՌԴ պաշտոնական գծին։ Այն ուղղակի հայտարարություն է, որը հիմնված է չափից դուրս շատ անձնական էմոցիաների վրա»։
Ադրբեջանի  գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է, որ Միխայիլ Դելյագինի հայտարարությունների փաստով իրականացվում  է քննություն, և որ դրանք հակասում են երկու երկրների համագործակցության սկզբունքներին։

Азербайджан объявил в международный розыск российского депутата Михаила Делягина
Генеральная прокуратура Азербайджана возбудила уголовное дело в отношении депутата Государственной Думы России Михаила Делягина.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС- Сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры страны.
Ранее заместитель председателя комитета Государственной Думы России по экономической политике Михаил Делягин в эфире одного из российских федеральных телеканалов указал на вероятные, по его мнению, угрозы со стороны Польши и Азербайджана и предложил нанести ядерные удары по нефтяной промышленности последнего.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отметил, что это заявление "никоим образом не соответствует и не может соответствовать официальной линии Российской Федерации".
"В Генеральной прокуратуре Азербайджанской Республики проведено расследование в связи с недавними выступлениями в СМИ депутата Государственной Думы Российской Федерации, заместителя председателя комитета Государственной Думы по экономической политике Михаила Геннадьевича Делягина, противоречащими принципам сотрудничества двух стран. В связи с этим Азербайджан объявил Делягина в международный розыск", - говорится в сообщении.