Հայաստանը բազմիցս արձագանքել է Ադրբեջանի առաջարկներին․ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանի փոխանցած հինգ կետանոց առաջարկին արձագանքել է թե հրապարակային, թե աշխատանքային-դիվանագիտական խողովակներով. Բաքվի պնդումը, թե, իբր, Հայաստանն առաջարկները թողել է անարձագանք, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 31 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տարածաշրջանային էսկալացիա հարուցելու նպատակով Ադրբեջանի կողմից ամենաշատը շահարկվածը, թերեւս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի թեման է:
Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է, թե Հայաստանի Հանրապետությունը անարձագանք է թողնում այդ հարցը: Այս տվյալը մինչդեռ բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը, որովհետեւ ես բազմիցս հրապարակային արտահայտել եմ Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը Ադրբեջանի հետ կնքել խաղաղության պայմանագիր:
Բայց բանը հասել է նրան, որ Ադրբեջանը այսօր էլ շարունակաբար հայտարարում է, թե Հայաստանին 5 կետանոց առաջարկ է փոխանցել, բայց մենք իբր անարձագանք ենք թողել այդ առաջարկությունները: Կառավարության նախորդ նիստում, ուղիղ եթերում ես մանրամասն անդրադարձել եմ այս խնդրին, եւ արձանագրել, որ մարտի 10-ին Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել Ադրբեջանի 5 կետանոց առաջարկ եւ մենք մարտի 14-ին, այսինքն՝ չորս օր անց, որոնցից երկուսը ոչ աշխատանքային, գրավոր պատասխանել ենք այդ առաջարկին եւ պատասխանը փոխանցել ենք այն նույն ճանապարհով, ինչ ճանապարհով ստացել ենք:
Այն մեզ փոխանցել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախահող երկիրը, մենք պատասխանը փոխանցել ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների միջոցով: Նաեւ հրապարակային հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը 2022 թվականի մարտի 21-ին հայտարարել է. (մեջբերում եմ).
«Մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը փոխանցած մեր պատասխանով լրացրել ենք օրակարգը եւ հետեւաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին» (մեջբերման ավարտ)»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարը շեշտեց՝ սա Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումն է եւ Ադրբեջանի փոխանցած հինգ կետանոց առաջարկին Հայաստանի Հանրապետությունը արձագանքել է թե հրապարակային, թե աշխատանքային-դիվանագիտական խողովակներով:
«Այս պատասխանը նշանակում է, որ Հայաստանի համար ընդունելի է փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անխախտելիության ճանաչման սկզբունքը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia responded to the five-point proposal presented by Azerbaijan both publicly and through working-diplomatic channels. Baku’s claim that Armenia left the proposals without response absolutely has nothing to do with the reality, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the Cabinet meeting today.
Armenia repeatedly responded to Azerbaijan’s proposals. Nikol Pashinyan
STEPANAKERT, MARCH 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Perhaps, the most exploited topic by Azerbaijan for provoking regional escalation is the peace treaty between Armenia and Azerbaijan. Azerbaijan continues to claim that Armenia leaves that issue without response. Whereas, this information absolutely has nothing to do with the reality because I have repeatedly publicly expressed the readiness of Armenia to sign a peace treaty with Azerbaijan.
But the thing is that today as well Azerbaijan continues announcing that it has transferred a five-point proposal to Armenia, but we have allegedly left these proposals without response. At the previous Cabinet meeting, I have thoroughly touched upon this issue live and stated that on March 10, a 5-point proposal of Azerbaijan was handed over to Armenia, and on March 14, four days later, two of which were non-working days, we responded in writing to that proposal, and handed over that response in the same way we received it.
It was conveyed to us by the OSCE Minsk Group Co-Chairing country, we transferred the response through the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries. We have also publicly announced that there is nothing unacceptable for us in the proposals of Azerbaijan. The Foreign Minister of Armenia announced on March 21, 2022: (I quote):
“There is nothing unacceptable for us in the proposals submitted by Azerbaijan on March 10. It’s another thing that these proposals do not address all the issues on the Armenia-Azerbaijan comprehensive peace agenda. With our response conveyed to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship we have completed that agenda and thus, are ready to the launch of peace talks on this basis” (end of quote)”, Pashinyan said.
Pashinyan emphasized that this is Armenia’s official position and Armenia responded to Azerbaijan’s five-point proposal both publicly and through working-diplomatic channels.
“This response means that the principle of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders is acceptable for Armenia”, he said.