Ադրբեջանը փորձում է ԼՂ-ի եւ Հայաստանի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել․ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես եկավ մի շարք պարզաբանումներով ՀՀ Անվտանգության խորհրդի 2022 թվականի մարտի 28-ի հայտարարության հետ կապված, որտեղ շեշտադրվում է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ եւ հարձակում ձեռնարկելու նպատակ ունի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 31 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։«Համոզված եմ՝ ծանոթ եք Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի 2022 թվականի մարտի 28-ի հայտարարությանը: Ընդլայնված կազմով քննարկումների արդյունքում ընդունված այդ հայտարարության մեջ շեշտադրվում էր, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ եւ հարձակում ձեռնարկելու նպատակ ունի: Արձանագրել էինք, որ նման զարգացումների բավական մեծ հավանականություն կա նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին: Այս հայտարարությունը, բնականորեն, լրացուցիչ հարցեր է առաջացրել եւ ուզում եմ հանդես գալ մի շարք պարզաբանումներով եւ հիմնավորումներով, որպեսզի թե հայաստանյան եւ թե միջազգային հանրության համար տարածաշրջանում հաստատված իրադրությունը առավել պարզ լինի»,-  մարտի 31-ի Կառավարության նիստի ժամանակ ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ, ընթացքում, այնպես էլ պատերազմից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի, բովանդակութան ձեւավորման քաղաքականություն: Ըստ երկրի ղեկավարի՝ Ադրբեջանը նախ դիվանագիտական եւ/կամ հանրային հարթակ է նետում թեզեր, առաջարկություններ կամ մեկնաբանություններ, ապա Հայաստանին մեղադրում է այդ թեզերին, առաջարկություններին կամ մեկնաբանություններին կամ չարձագանքելու կամ ապակառուցողական կերպով արձագանքելու կամ դրանք մերժելու մեջ, ապա Հայաստանին վերագրում է ինչ-որ խոստումներ, բանահյուսում է ինչ-որ պայմանավորվածություններ:
«Հետո այս խոսույթի համատեքստում Հայաստանին վերագրում է ապակառուցողականություն, մերժողականություն, խոստումները չկատարելու, պայմանավորվածությունները չպահելու գործելակերպ, այս մեղադրանքի վրա կառուցում ագրեսիվ հռետորաբանություն, որին հաջորդում են ագրեսիվ գործողություններ, որոնք արդարացվում են արդեն վերը նկարագրված խոսույթով ու բանաձեւումներով:
Բազմիցս կրկնված այս գործելակերպը շարունակվում է նաեւ հիմա եւ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դրանով փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել եւ իմ այսօրվա նպատակը այդ խոսույթի անհիմն եւ ոչ լեգիտիմ լինելը ի ցույց դնելն է»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan made several clarification during the Cabinet meeting regarding the March 28 statement of the Security Council, which said that Azerbaijan is planning to make new provocations and attacks against Nagorno Karabakh.
Azerbaijan’s false narratives attempt to develop legitimacy for attacking Armenia, Nagorno Karabakh, warns PM Pashinyan
STEPANAKERT, MARCH 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “We’d recorded that there is a big possibility for such developments also at the Armenia-Azerbaijan border. This statement naturally caused additional questions and I would like to make several clarifications and substantiations in order for the situation in the region to be clearer both in Armenia and in the international community,” Pashinyan said.
PM Pashinyan said that before, during and after the 2020 war Azerbaijan is engaged in a policy of developing a narrative attempting to substantiate military attack against Armenia and Nagorno Karabakh. Pashinyan said that Azerbaijan starts off by releasing narratives, suggestions or comments into the diplomatic and public arena, and then starts to accuse Armenia in either not responding or destructively responding or rejecting these narratives, suggestions or comments, and then attributes some promises to Armenia and makes up some agreements.
“And then in this context it attributes to Armenia destructiveness, rejection, breaking promises or agreements, starts to build aggressive rhetoric on top of these accusations, followed by aggressive actions, which are then justified with the abovementioned narratives and formulas. This conduct, which was repeated numerously, now continues and it is obvious that with this Azerbaijan is trying to develop a legitimacy for a large-scale attack against Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia and my goal is to show that this narrative is unfounded and not legitimate,” Pashinyan said.