«Փորձում ենք հաղթահարել դժվարությունները և շեն պահել գյուղը». Կաղարծիի համայնքապետ
ԱՀ Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքի բնակիչները փորձում են հաղթահարել առկա դժվարություններն ու շեն պահել հայրենի բնօրրանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կաղարծի համայնքի ղեկավար Գարուշ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղացիներն այս օրերին շարունակում են զբաղվել գյուղատնտեսությամբ։
«Այս տարի կատարել ենք 60 հա աշնանացան: Ձյան առատ տեղումների պատճառով դադարեցվել են գարնանացան մշակաբույսերի ցանքսի աշխատանքները։Եղանակային տաք պայմանների պահպանման դեպքում` դրանք կվերսկսվեն. նախատեսում ենք ցանել 1.5 հա եգիպտացորեն և 3.5 հա կորնգան: Գյուղացիներն էլ իրենց տնամերձ տարածքներում կսկսեն բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը: Սակայն պետք է նշեմ, որ ունենք և´ խմելու, և´ ոռոգման ջրի խնդիր:Չնայած, որ տեղումները շատ էին, միևնույն է, մեր ջրային պաշարները չեն բավարարում: Պետք է նոր արտեզյան ջրհոր կառուցենք»,-ներկայացրել է Գ. Սարգսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ ձյան ծանրությունից երեք տուն և երեք ֆերմա է վնասվել. փլվել են ծածկերը, բացի այդ երեսունհինգ շինություն էլ մասնակի վնասներ է կրել:
«44-օրյա պատերազմի ժամանակ գյուղում տասնհինգ առանձնատուն է վնասվել, սակայն աշխատանքներ այդ ուղղությամբ դեռ չեն տարվում: Պատերազմից հետո տասնհինգ տեղահանված ընտանիք է հաստատվել մեզ մոտ: Այդ ընտանիքների տղամարդիկ ներգրավվել են շինարարական աշխատանքներում»,-նշել է մեր զրուցակիցը: Գ. Սարգսյանը տեղեկացրել է նաև, որ մայրուղուց դեպի գյուղ տանող ճանապարհն ու ներհամայնքային ճանապարհահատվածներ ասֆալտապատվել են, ինչի շնորհիվ կարողանում են անխափան երթևեկություն կազմակերպել:

«Мы пытаемся преодолеть трудности и способствовать процветанию деревни»: Глава общины Кагарци
Жители общины Кагарци Мартунинского района Арцаха пытаются преодолеть существующие трудности и способствовать процветанию своей деревни.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Кагарци Гаруш Саргсян.
По его словам, жители села и сегодня продолжают заниматься сельским хозяйством.
«В этом году осенью засеяли 60 га. Из-за обильного снегопада сев яровых остановлен, в случае жаркой погоды они возобновятся. Мы планируем засеять 1,5 га кукурузы и 3,5 га эспарцета. Жители деревни начнут выращивать овощи на прилегающих к их домам территориях. Однако должен сказать, что у нас есть проблема с питьевой и поливной водой, несмотря на то, что выпало много осадков, наши водные ресурсы по-прежнему недостаточны. Нужно построить новую артезианскую скважину», — представил Г. Саргсян.
По его словам, из-за обильного снега пострадали три дома и три фермы. Крыши обрушились, кроме того 35 зданий были частично повреждены.
«В ходе 44-дневной войны пострадало 15 частных домов в поселке, но работы в этом направлении пока не ведутся. Пятнадцать семей переселенцев поселились у нас после войны. Мужчины этих семей были привлечены к строительным работам», — сообщил наш собеседник. Г. Саргсян также сообщил, что дорога, ведущая от шоссе к селу, и внутриобщинные дороги заасфальтированы, благодаря чему удается организовать непрерывный маршрут.