«Փորձում ենք հաղթահարել դժվարությունները և շեն պահել գյուղը». Կաղարծիի համայնքապետ
ԱՀ Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքի բնակիչները փորձում են հաղթահարել առկա դժվարություններն ու շեն պահել հայրենի բնօրրանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կաղարծի համայնքի ղեկավար Գարուշ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղացիներն այս օրերին շարունակում են զբաղվել գյուղատնտեսությամբ։
«Այս տարի կատարել ենք 60 հա աշնանացան: Ձյան առատ տեղումների պատճառով դադարեցվել են գարնանացան մշակաբույսերի ցանքսի աշխատանքները։Եղանակային տաք պայմանների պահպանման դեպքում` դրանք կվերսկսվեն. նախատեսում ենք ցանել 1.5 հա եգիպտացորեն և 3.5 հա կորնգան: Գյուղացիներն էլ իրենց տնամերձ տարածքներում կսկսեն բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը: Սակայն պետք է նշեմ, որ ունենք և´ խմելու, և´ ոռոգման ջրի խնդիր:Չնայած, որ տեղումները շատ էին, միևնույն է, մեր ջրային պաշարները չեն բավարարում: Պետք է նոր արտեզյան ջրհոր կառուցենք»,-ներկայացրել է Գ. Սարգսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ ձյան ծանրությունից երեք տուն և երեք ֆերմա է վնասվել. փլվել են ծածկերը, բացի այդ երեսունհինգ շինություն էլ մասնակի վնասներ է կրել:
«44-օրյա պատերազմի ժամանակ գյուղում տասնհինգ առանձնատուն է վնասվել, սակայն աշխատանքներ այդ ուղղությամբ դեռ չեն տարվում: Պատերազմից հետո տասնհինգ տեղահանված ընտանիք է հաստատվել մեզ մոտ: Այդ ընտանիքների տղամարդիկ ներգրավվել են շինարարական աշխատանքներում»,-նշել է մեր զրուցակիցը: Գ. Սարգսյանը տեղեկացրել է նաև, որ մայրուղուց դեպի գյուղ տանող ճանապարհն ու ներհամայնքային ճանապարհահատվածներ ասֆալտապատվել են, ինչի շնորհիվ կարողանում են անխափան երթևեկություն կազմակերպել:

We are trying to overcome the difficulties. Head of the community of Kaghartsi
The residents of the Kaghartsi community of Artsakh’s Martuni region are trying to overcome the existing difficulties.
STEPANAKERT, MARCH 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  The head of the community of Kaghartsi, Garush Sargsyan told "Artsakhpress".
According to him, the villagers continue to be engaged in agriculture these days.
"Due to heavy snowfall, the sowing of spring crops has been stopped. In case of hot weather conditions, they will resume. However, I must say that we have a problem with drinking and irrigation water. Our water resources are still insufficient. We should build a new artesian well," said Sargsyan.
According to him, three houses and three farms have damaged due to the snow. The roofs and thirty-five buildings have been partially damaged.
Fifteen private houses of the village have been damaged during the 44-day war, but no work has been done in that direction yet. Fifteen displaced families have settled in the village after the war. The men of those families are involved in the construction work, "said the head of the village. Garush Sargsyan informed that the road leading from the highway to the village and intra-community road sections have been asphalted.