Նիկոլ Փաշինյանն անընդունելի է համարում Լաչինի միջանցքի համեմատությունը ՀՀ տարածքով բացվելիք ճանապարհի հետ
Ադրբեջանը խեղաթյուրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի վերականգնման, Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները Նախիջեւանին կապող ճանապարհի գործարկման մասին է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 31 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դուք տեղյակ եք, որ Հայաստանը այս թեմայով համապարփակ առաջարկություններ է ներկայացրել: Չմտնելով մանրամասների մեջ, ասեմ, որ մեր առաջարկի էությունը հետեւյալն է. վերակառուցել  Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղին, վերաբացել կամ կառուցել ավտոմոբիլային ճանապարհ, որը նաև կկապի Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները Նախիջեւանի հետ, սահմանային անցման կետերում իրականացնելով սահմանային, մաքսային եւ այլ հսկողություններ»,- ասաց Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ Ադրբեջանը մեր այս դիրքորոշումը եւ ընդունում է եւ չի ընդունում: Եւ սա արտահայտվում է հետեւյալում. նրանք ասում են, որ համաձայն են այս ճանապարհի գործարկման ցանկացած իրավական ռեժիմի, բայց նույն ռեժիմը պետք է գործի նաեւ Լաչինի միջանցքում եւ այս դիրքորոշումը հիմնավորելու համար հղում են անում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը:
«Այս խոսույթը անհիմն է երկու պատճառով. նախ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Հայաստանի Հանրապետության որեւէ տարածքի եւ դրա հետ առնչություն ունեցող միջանցքի մասին հիշատակում չկա, բայց «Լաչինի միջանցք» արտահայտություն կա: Լաչինի միջանցքը ոչ թե կամ ոչ միայն ճանապարհ է, այլեւ տարածք, որը ունի 5 կիլոմետր լայնություն: Այդ ողջ տարածքը ըստ եռակողմ հայտարարության գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության ներքո: Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում Հայաստանի որևէ տարածքի նկատմամբ որեւէ այլ երկրի վերահսկողության դրույթ պարզապես գոյություն չունի: Եւ հետո, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Նախիջեւանի զուգահեռները տարօրինակ են՝ մի քանի պատճառներով: Նախ՝ Նախիջեւանը Ադրբեջանի հետ ունի ցամաքային կապ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության եւ Թուրքիայի տարածքով: Օդային կապ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Թուրքիայի եւ Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով:
Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ ունի միայն ցամաքային կապ, միայն Լաչինի միջանցքով եւ Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից որեւէ կերպ վերահսկվող տարածք դարձնելը նշանակում է միայն մեկ բան՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը կրկին արձանագրում է Լաչինի միջանցքի համեմատությունը ՀՀ տարածքով բացվելիք ճանապարհի հետ անընդունելի է, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ՀՀ տարածքով որեւէ միջանցքի գոյություն չի նախատեսում եւ Հայաստանը չի ընդունել եւ չի ընդունելու միջանցքային որեւէ տրամաբանություն:

Comparisons between Lachin corridor and future road through Armenia are unacceptable – Pashinyan
Azerbaijan is distorting clause 9 of the 2020 November 9 trilateral statement which is about the restoration of all transport and economic connections in the region and the opening of the road linking Azerbaijan’s western regions with Nakhijevan, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
STEPANAKERT, MARCH 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “You know that Armenia presented comprehensive proposals on this matter. Without going into details, the essence of our proposal is the following: rebuild the Yeraskh-Julfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway, reopen or build a road, which will also link Azerbaijan’s western regions with Nakhijevan, by conducting border, customs and other control at border checkpoints,” Pashinyan said.
Pashinyan noted that Azerbaijan is both accepting and not accepting this proposal, manifested when Baku says they agree to any legal regime for the launch of that road but the same regime must be applied in the Lachin corridor and they cite the November 9 state as a substantiation for this.
“This narrative is unfounded for two reasons: First of all, the November 9 statement doesn’t mention anything about any territory of the Republic of Armenia and any corridor relating to it, but it does contain the Lachin corridor term. The Lachin corridor is not, or isn’t simply a road, it is rather a territory of 5 kilometers width. According to the trilateral statement that entire territory is under the Russian peacekeeping control. Clause 9 of the trilateral statement simply doesn’t contain anything about any other country’s control on any territory of Armenia. And then, parallels between Nagorno Karabakh and Nakhijevan are strange for several reasons. First of all, Nakhijevan has land connection with Azerbaijan through Iran and Turkey. And it has air connection through the airspaces of Iran, Turkey and Armenia.
Nagorno Karabakh only has land connection with Armenia, only through the Lachin corridor, and making the Lachin corridor a territory in any way controlled by Azerbaijan would mean one thing – the exodus of Armenians from Nagorno Karabakh,” Pashinyan said.
Pashinyan said the comparisons of the Lachin corridor with the road in question through Armenian territory is unacceptable, and that the November 9 statement doesn’t envisage any corridor through the territory of Armenia and that Armenia has not accepted and will not accept any corridor logic.