ՀՀ-ն պատրաստ է Ադրբեջանի հետ բացել ճանապարհը և երկաթուղին, բայց անհրաժեշտ է համարում համաձայնագրի ստորագրում
Հայաստանը պատրաստ է իր առաջարկների շրջանակներում Ադրբեջանի հետ բացել ճանապարհը և երկաթուղին, բայց անհրաժեշտ է համարում դե յուրե նշանակություն ունեցող համաձայնագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչու՞, որովհետեւ մենք շատ կոնկրետ ռիսկ ենք տեսնում, երբ Հայաստանը կկառուցի եւ ճանապարհը եւ երկաթուղին, իսկ Ադրբեջանը կհրաժարվի բացել սահմանը: Եւ կստացվի, որ մի քանի հարյուր միլիոն դոլար ներդրում պահանջած ենթակառուցվածքներից չի կարողանա օգտվել ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը, ոչ երրորդ երկրները եւ Հայաստանը պարզապես  կկորցնի մի քանի հարյուր միլիոն դոլար: Այսօր մենք ինչ ենք առաջարկում: Առաջարկում ենք երկաթուղու վերագործարկման մասին 2021թ. դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները արձանագրել դե յուրե, համաձայնեցնել երկաթուղու պարամետրերը եւ սկսել շինարարությունը: Կամ դա անել փաթեթով, ներառելով ավտոմոբիլային ճանապարհը, և մենք պատրաստ ենք սա անել այն պահից, երբ Ադրբեջանը դրական արձագանք կտա մեր առաջարկներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ գրավոր առաջարկներն փոխանցել են նաեւ մի շարք միջազգային գործընկերների, որոնց համար իրենց առաջարկները տրամաբանական են, ընդունելի և հասցեագրում են տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերը:

Армения готова открыть железную дорогу с Азербайджаном, но считает необходимым подписать соглашение
Армения в рамках своих предложений готова открыть железную дорогу с Азербайджаном, но считает необходимым подписать соглашение де-юре с Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Почему? Потому что мы видим вполне конкретные риски, когда Армения построит и автодорогу, и железную дорогу, Азербайджан может отказаться открыть границу. И получается, что ни Армения, ни Азербайджан, ни третьи страны не смогут пользоваться той инфраструктурой, которая требует инвестиций в несколько сотен миллионов долларов, а Армения просто потеряет несколько сотен миллионов долларов. Что же мы предлагаем сегодня? Мы предлагаем зафиксировать де-юре договоренности об открытии железной дороги, достигнутые в Брюсселе 14 декабря 2021 года, согласовать параметры железной дороги и начать строительство. Или сделать это в пакете, включая и автомагистраль, мы будет готовы сделать это с того момента, когда Азербайджан даст положительный ответ на наши предложения», - сказал Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что письменные предложения были переданы и ряду международных партнеров, для которых эти предложения являются логичными, приемлемыми и отвечающими интересам всех стран региона.