Փառուխի ճգնաժամը ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման հետևանքով. ՀՀ վարչապետը ներկայացրեց իրավիճակը
Հայաստանն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարության մարտի 31-ի նիստում՝ ընդգծելով, որ Փառուխի ճգնաժամը ըստ էության ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման հետևանքով:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ տարածաշրջանում լարվող իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն՝ Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ եւ այս պայմանավորվածությունը պիտի երաշխավորեր ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը: Հայկական մի քանի դիրքեր հետ են քաշվել, Ռուսաստանի խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի:
«Մենք ցավով ենք արձանագրում սա եւ այն, որ չնայած Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի այսօրվա դրությամբ շարունակվում է:
Մենք ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար:
Ակնկալում ենք նաեւ, որ ներխուժման ընթացքում եւ դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեցի, կամ՝ հնարավոր անգործությունը, արժանանան պատշաճ քննության: Եկեք չմոռանանք նաեւ, որ այս իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը 10 օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում: Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին և կրակում են բնակելի տների եւ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորների ուղղությամբ, ղեկին գտնվող մարդկանց: Նման դեպքեր են արձանագրվել Նոր շեն, Ամարաս, Թաղավարդ գյուղերի ուղղությամբ, իսկ 2021 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել՝ տրակտորի ղեկին, ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից՝ խաղաղապահների ներկայությամբ»,-հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա գնահատմամբ՝ այս գործողությունների ակնհայտ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնելն է:

Parukh crisis was caused by breach of agreements. Pashinyan
Armenia expects that the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh will take concrete steps to withdraw the Azerbaijani troops from the area of responsibility of the peacekeepers and to restore the status quo recorded in the 2020 November 9 trilateral statement, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
STEPANAKERT, MARCH 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Pashinyan added that the crisis in Parukh was caused as a result of violations of the agreements.
He said that with the purpose of de-escalating the situation in the region, an agreement had been reached to reciprocally withdraw a number of positions from the Parukh-Khramort section and the Russian peacekeeping contingent had to guarantee this agreement. Several Armenian positions were withdrawn, Russian peacekeepers were deployed into the area, however the Azerbaijanis invaded into the Russian peacekeepers’ area of responsibility right before the eyes of the peacekeepers.
“We regret to record this, and the fact that despite clear statements made by the Russian Defense Ministry, the USA, France and the UN, the Azerbaijani military invasion into the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh still continues as of today. We expect that the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh will take concrete steps to withdraw the Azerbaijani troops from the area of responsibility of the peacekeepers and to restore the status quo recorded in the 2020 November 9 trilateral statement.
We also expect that the actions or possible inactions of the Russian peacekeepers during and after the invasion will be subject of a proper investigation. Let’s not forget that before these events the Azerbaijani military was firing mortars for 10 consecutive days at the village of Khramort. In some villages of Nagorno Karabakh the Azerbaijani troops were opening small arms fire and still continue firing at residential homes and farming tractors, with farmers inside. Such cases happened in Nor Shen, Amaras and Taghavard villages, while on October 9 of 2021 a farmer was shot dead by Azerbaijani sniper fire at the presence of Russian peacekeepers in Martakert while working in the agricultural fields,” Pashinyan said.
Pashinyan warned that the obvious goal of such actions by Azerbaijan is to complete ethnic cleansing of the Armenians of Nagorno Karabakh.