Փառուխի ճգնաժամը ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման հետևանքով. ՀՀ վարչապետը ներկայացրեց իրավիճակը
Հայաստանն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարության մարտի 31-ի նիստում՝ ընդգծելով, որ Փառուխի ճգնաժամը ըստ էության ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման հետևանքով:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ տարածաշրջանում լարվող իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն՝ Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ եւ այս պայմանավորվածությունը պիտի երաշխավորեր ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը: Հայկական մի քանի դիրքեր հետ են քաշվել, Ռուսաստանի խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի:
«Մենք ցավով ենք արձանագրում սա եւ այն, որ չնայած Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի այսօրվա դրությամբ շարունակվում է:
Մենք ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար:
Ակնկալում ենք նաեւ, որ ներխուժման ընթացքում եւ դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեցի, կամ՝ հնարավոր անգործությունը, արժանանան պատշաճ քննության: Եկեք չմոռանանք նաեւ, որ այս իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը 10 օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում: Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին և կրակում են բնակելի տների եւ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորների ուղղությամբ, ղեկին գտնվող մարդկանց: Նման դեպքեր են արձանագրվել Նոր շեն, Ամարաս, Թաղավարդ գյուղերի ուղղությամբ, իսկ 2021 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել՝ տրակտորի ղեկին, ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից՝ խաղաղապահների ներկայությամբ»,-հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա գնահատմամբ՝ այս գործողությունների ակնհայտ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնելն է:

Кризис Паруха возник вследствие нарушения договоренностей: Никол Пашинян представил ситуацию
Армения ожидает от российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе конкретных шагов по обеспечению вывода азербайджанских войск из зоны ответственности миротворцев и восстановлению статуса-кво, изложенного в трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на заседании правительства 31 марта заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, подчеркнув, что кризис в Парухе фактически возник из-за нарушения договоренностей.
Пашинян сообщил, что для разрядки напряженной ситуации в регионе была достигнута договоренность о зеркальном выводе ряда позиций с участка Парух-Храморт, и эту договоренность должен был гарантировать российский миротворческий контингент. Несколько армянских позиций были выведены, в указанном районе были дислоцированы российские миротворцы, но на их глазах азербайджанцы вторглись в зону ответственности миротворцев.
«Мы с болью констатируем это и то, что, несмотря на четкие заявления Министерства обороны Российской Федерации, США, Франции, ООН, вторжение подразделений азербайджанских вооруженных сил в Нагорный Карабах в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации на сегодняшний день продолжается. Ожидаем, что российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе предпримет конкретные шаги для обеспечения вывода азербайджанских войск из зоны ответственности миротворцев и восстановления статуса-кво, установленного трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года.
Мы также ожидаем, что действия миротворцев, о которых я упомянул, или их возможное бездействие во время и после вторжения будут должным образом расследованы. Не будем забывать, что до этих событий азербайджанские вооруженные силы в течение 10 дней обстреливали село Храморт. В ряде сел Нагорного Карабаха обстрелы велись в направлении домов и людей, выполнявших сельскохозяйственные работы. Такие случаи зарегистрированы в направлении сел Нор Шен, Амарас, Тагавард, 9 октября 2021 года в Мартакерте азербайджанским снайпером, в присутствии миротворцев, был убит человек, управлявший трактором», - заявил премьер-министр РА.
По его словам, очевидной целью этих действий является завершение политики этнической чистки армян Нагорного Карабаха.